Abp Wacław Depo do młodzieży: Wybierajcie Chrystusa

W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, po raz 34. w Częstochowie odbyły się diecezjalne Światowe Dni Młodzieży. Uroczystości rozpoczęły się w Wyższym Seminarium Duchownym, do którego zjechało wraz ze swoimi kapłanami wielu przedstawicieli wspólnot młodzieżowych z terenu naszej archidiecezji.
– Te XXXIV Światowe Dni Młodzieży są przedłużeniem radości, która nas spotkała w Panamie – powiedział jeden z organizatorów ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego. – Tutaj obchodzimy je w takich dwóch częściach: najpierw w formie koncertu Piotra „Tau” Kowalczyka, a później już część liturgiczna w kościele seminaryjnym. Tam będzie poświęcenie palm i liturgia Niedzieli Palmowej. Potem procesjonalnie przejdziemy na Jasną Górę, gdzie sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
Jednym z kapłanów, którzy wraz z młodzieżą przyjechali dać świadectwo wiary w trakcie Światowych Dni Młodzieży był ks. Wojciech Biś z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku:
– To jest bardzo ważne wydarzenie w naszej archidiecezji, dlatego myślę, że warto tu być i tego nie można ominąć. Jesteśmy tutaj delegacją z parafii i mam nadzieję, że ten czas będzie owocny dla tych młodych ludzi.
Po zawiązaniu wspólnoty odbył się koncert rapera Piotra „Tau” Kowalczyka, który podzielił się również swoim świadectwem nawrócenia i wiary. Następnie w kościele seminaryjnym rozpoczęła się liturgia Niedzieli Palmowej, której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślał ogromną rolę spotkania z młodzieżą:
– Przeżywamy ten dzień, żeby oni zapamiętali, że są zawsze teraźniejszością Boga, tak jak ich określił ostatnio Ojciec Święty Franciszek. Mówiąc tylko o młodzieży w kategoriach przyszłości, to jest to przyszłość bliżej nieokreślona. Każdy ma swoje pragnienia, pragnienia miłości, bogactwa czy sławy, a tutaj chodzi o to, żeby zdobyć to, co najważniejsze – spotkanie z Chrystusem, który nigdy nie zawodzi niezależnie od przemijającego czasu i takiej, czy innej epoki.
Abp Wacław Depo zaznaczył również, że bardzo ważny jest czas w jakim odbywają się Światowe Dni Młodzieży, czas przygotowania do tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Z kościoła seminaryjnego uczestnicy diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży z abp. Wacławem Depo na czele przeszli procesyjnie niosąc palmy wielkanocne na Jasną Górę, gdzie w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Eucharystia w intencji uczestników spotkania.
Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze zakończyła Światowe Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej.
Zgodnie z decyzją św. Jana Pawła II Niedziela Palmowa jest przeżywana jako dzień młodych z ich biskupem oraz w łączności z papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

ZD