Abp Wacław Depo: – Pamięć i tożsamość to zadania człowieka

DSCF9069

W częstochowskiej Archikatedrze św. Rodziny abp Wacław Depo przewodniczył dziś – w Dniu Zadusznym – uroczystej Mszy św. Metropolita częstochowski zaznaczył, że powinniśmy przejąć i przyswoić sobie pojęcia „pamięć” i tożsamość”, które nas konstytuują.
– Są dwa pojęcia, które trzeba przyjąć jako zadania – pamięć i tożsamość. Wyrastamy z tych pojęć – mam tutaj na myśli imiona naszych rodziców, ich osoby, ich miłość. I dlatego trzeba o nich pamiętać nie tylko poprzez wspomnienia, ale również poprzez miłość, którą otrzymaliśmy. A miłość jest darem, który się nie przedawnia. Miłość zawsze jest i będzie miała swoje przedłużenie w przyszłości i w wiecznym życiu Boga. Natomiast tożsamość ma oznaczać wierność tej drodze, którą otrzymaliśmy. Mam tutaj na myśli zarówno naszą wiarę, jak i polskość. Te dwa pojęcia niech stają się naszym codziennym zadaniem, ale i radością – mówił abp Depo.
W homilii arcypasterz dodał, że człowiek wciąż zdumiewa się prawdą o sobie samym. – Człowiek wyszedł z ręki Boga Stwórcy i do Boga powraca poprzez krew Zbawiciela. Jednocześnie świat wciąż w imię wynaturzonej idei wolności skazuje się na kulturę i cywilizację śmierci. Sednem dramatu współczesnego człowieka jest osłabienie wrażliwości na Boga – mówił metropolita częstochowski.