Bp A. Przybylski do KSM: „Bądźcie obecnością Chrystusa w świecie”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży archidiecezji częstochowskiej ma 25 lat, obchody jubileuszu KSM-u odbyły się w ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w podczęstochowskim Olsztynie.

Uroczystość rozpoczęła się od gali, podczas której konferencję wygłosił bp Andrzej Przybylski, mówił w niej głównie o zmianach jakie nastąpiły w młodym pokoleniu przez ostatnie ponad 20 lat.

W trakcie rozmów z ojcami synodalnymi po minionym Synodzie mówili oni, że największym problemem wiary młodych ludzi jest to, że nie mają problemów z wiarą. Młodzi ludzie mówią „fajnie  mówisz ksiądz, ja się nawet z Tobą zgadzam – fajny jest ten Chrystus, świetna jest ta propozycja na życie, ale ja mam swoje sprawy”. Wiara staje się czymś niepotrzebnym do życia, bo trzeba zarobić, bo to się musi opłacać – mówił bp Przybylski.

Bp Przybylski był w latach 90. ubiegłego wieku asystentem diecezjalnym KSM-u.

W tym dzisiejszym świecie zlaicyzowanym katolicy radykalni, dojrzali, mogą stanowić trochę mniejszość, ale mogą być tez zaczynem, który będzie dawał całemu światu dobry smak, o to chodzi w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, żeby młodzież była rzeczywiście wyjątkowa, miała odwagę głoszenia Ewangelii i życia społecznego, prawdziwego, dojrzałego, żeby brała odpowiedzialność za różne role społeczne. To jest rola KSM: służyć Bogu i Ojczyźnie przez naukę, przez pracę – mówił bp Andrzej Przybylski.

Po konferencji bp. Andrzej Przybylskiego wręczono odznaczenia dla przyjaciół KSM-u oraz odbył się krótki koncert zespołu Rhema. Około 17.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odprawił Mszę św. w kaplicy domu rekolekcyjnego Święta Puszcza.

PK