Bp A. Przybylski: Nie ma świętości, gdy nie ma czasu dla Boga

We wspomnienie św. Stanisława Kostki bp Andrzej Przybylski odprawił Mszę św. w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Podczas uroczystej Eucharystii poświęcono odnowiony ołtarz w bocznej kaplicy kościoła. Bp Przybylski w homilii, na przykładzie patrona parafii, podkreślał znaczenie wychowania do świętości. Jak mówił – wszyscy powinniśmy wzajemnie wychowywać się do świętości.

W trakcie Eucharystii poświęcono nowy marmurowy ołtarz, a także nastawę ołtarzową w formie płaskorzeźby pn. „Ostatnia wieczerza” wykonanej w drewnie lipowym przez Jana Funyka z Krakowa.

Św. Stanisław Kostka urodził się w grudniu 1550 roku w Rostkowie (wieś w woj. mazowieckim). Do dwunastego roku życia pobierał nauki w domu rodziców i u miejscowego kapelana. W wieku 14 lat wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie zamieszkał w internacie prowadzonym przez Ojców Jezuitów. Wśród kolegów wyróżniał się pobożnością, skromnością i umiarkowaniem.

W 1566 roku św. Stanisław Kostka miał wizję, w trakcie której Maryja z Dzieciątkiem Jezus powiedziała mu, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Jego ojciec nie wyraził jednak na to zgody. Wówczas św. Stanisław ubrany w ubogie szaty, by nie zwracać na siebie uwagi, decyduje się na pieszą ucieczkę z Wiednia do Rzymu. Dociera tam ponad dwa miesiące później, 25 października 1567 r.. Od razu kieruje się do furty klasztornej Ojców Jezuitów i zostaje przyjęty do nowicjatu wbrew woli rodziców. W nowicjacie, jak stwierdzili liczni świadkowie, był wzorem zakonnika. Św. Stanisław Kostka zmarł rok później, w wieku niespełna 18 lat. Kościół ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w roku 1726.

PK