Bp Przybylski: Razem możemy więcej

„Pod sztandarem Jezusa chcemy służyć wszystkim. Wszystko ustanie, a zostanie tylko miłość i za miłość będziemy sądzeni” – powiedział bp Andrzej Przybylski w homilii do wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, którzy w poniedziałek 19 czerwca wzięli udział w kolejnym spotkaniu formacyjno-szkoleniowym.

Bp Andrzej Przybylski podkreślił znaczenie spotkania z Bogiem na modlitwie przed podjęciem jakichkolwiek aktywności:

– Pewnie wszyscy znamy piękny przykład św. Matki Teresy z Kalkuty. Ktoś powiedział jej, że nawet gdyby zaoferowano mu milion dolarów, nie pomógłby potrzebującym w Kalkucie. Święta miała odpowiedzieć, że robi to dla Boga. Pierwszą inspiracją do pomocy drugim jest Bóg i wiara. Stąd czerpiemy inspirację i za to chcemy dziękować.

Hierarcha zwrócił również uwagę na to, że wolontariusze, dzieląc się z innymi, sami wiele otrzymują:

– Nie wiem, czy jest coś takiego, jak całkowita bezinteresowność, bo zawsze, kiedy coś dajemy, to coś też dostajemy. Kiedy ofiarujemy Bogu nasz czas i coś z siebie, to naprawdę dostajemy wiele. Pan Jezus powiedział przecież, że kto dla Niego zostawi pole i braci, dostanie dużo więcej. Tak samo jest z posługą wolontariusza.

Ideę spotkań formacyjnych dla wolontariuszy Caritas przedstawił zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Paweł Dzierzkowski:

– Najpierw chcemy zatrzymać się przy Panu Bogu podczas Eucharystii. Następnie spotykamy się z ciekawymi ludźmi, którzy przekażą wolontariuszom to, czym sami dzielą się z potrzebującymi.

Jakie są owoce pracy wolontariuszy zdaniem ks. Pawła Dzierzkowskiego?

– Taka służba pokazuje, jak ważna jest wspólnota z drugim człowiekiem, który nie zostaje sam ze swoimi problemami, bo są osoby, które wychodzą naprzeciw potrzebującym, biednym, samotnym, chorym.

Podczas czerwcowego spotkania osoby zaangażowane w projekt „Sto na sto” przeprowadziły szkolenie dla wolontariuszy szkolnych kół Caritas. O projekcie opowiada Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Dzięki temu projektowi w całej Polsce zostanie zrealizowanych sto miniprojektów, które będą miały na celu kształtowanie właściwych postaw obywatelskich oraz uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tych projektów postanowiliśmy zwiększyć zakres naszej działalności, dlatego spotykamy się dzisiaj w “Świętej Puszczy”, żeby przeszkolić i zintegrować naszych wolontariuszy. Wolontariuszem może być każdy. Szczególnie zapraszamy studentów.

Co sami wolontariusze Caritas mówią o swojej służbie?

– Organizujemy zbiórki żywności, pomagamy biednym, przygotowujemy palmy na Wielkanoc i szopki na Boże Narodzenie. Możliwość pomocy drugiej osobie skłania nas do uczestnictwa w dziele Caritas – odpowiadają zgodnie Kuba, Szymon i Gabriel. – Organizujemy różne akcje w szkole, np. zbieramy nakrętki – dodaje Jowita. Dlaczego, zdaniem Justyny, warto pomagać? – Robi się wtedy ciepło na serduszku. To nie kosztuje wiele, a może sprawić komuś wiele radości.

Spotkanie dla wolontariuszy szkolnych kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie koło Częstochowy.

MO

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content