Bracia Zakonni w pielgrzymce na Jasnej Górze

Na Jasną Górę 16 października przybyli Bracia zakonni, aby przeżyć swoją dwudniową pielgrzymkę. Bracia przychodzą tutaj po umocnienie, jak mówi o. dr Filemon Janka, wikariusz prowincjalny z zakonu Franciszkanów:
– Na Jasną Górę przychodzą pielgrzymi z różnych części Polski. Tym razem są to bracia zakonnicy, czyli „kwiat Ewangelii”. Przychodzą by umocnić swoją wiarę, miłość i tożsamość zakonną, aby z błogosławieństwem, które tutaj otrzymują iść dalej w swoje codzienne obowiązki i głosić.
Bracia rozważali obecne hasło duszpasterskie: „Idźcie i głoście”. Oznacza ono jednak dla nich coś innego niż dla księży, czy ojców zakonnych:
– Posługa brata zakonnego nie polega na głoszeniu Słowa. Założyciel mojego zakonu, św. Franciszek, mówił: „Bracia, idźcie i głoście! Cały czas głoście! Gdyby była konieczność, to wtedy słowem!”. Biblią”, którą człowiek czyta jest „biblia życia”. Stąd ta posługa braci, która jest może niewidoczna, ale jakże istotna kiedy chodzi o Ewangelię! – mówi z przekonaniem o. Filemon.
Jest wiele problemów, z którymi borykają się różne zgromadzenia zgodnie ze swoim charyzmatem. Jest jednak jeden wspólny problem dla wielu wspólnot zakonnych, który zanoszą dziś bracia przed tron jasnogórskiej Matki. Brat Tadeusz ze zgromadzenia kamilianów mówi:
– Modlimy się za nasze zgromadzenia, polecamy chorych jako zgromadzenie otaczające ich troską. Szczególnie modlimy się, aby Matką Boża uśmiechnęła się do młodych, by odkryli swoje powołania zakonne. Obecnie nie mamy niestety w naszym zgromadzeniu ani jednego postulanta ani nowicjusza.
Bracia zakończą swoją pielgrzymkę 17 października Mszą św. w kaplicy Matki Bożej o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył Prymas Polski – abp Wojciech Polak.