Charis, czyli strumień łaski – charyzmatycy w Częstochowie

Charis jest hasłem przewodnim VIII forum Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych, czyli corocznego wydarzenia gromadzącego wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk. Grupy charyzmatyczne spotykają się w Częstochowie już od 70 lat. 

Tegoroczne spotkanie odbywa się w dniach 16-18 maja na terenie Hali Sportowej Częstochowa oraz na Jasnej Górze. Jednym z organizatorów jest ks. Sławomir Płusa, przewodniczący krajowego zespołu koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym z diecezji radomskiej.

– W tym roku zorganizowaliśmy nie tylko kongres Odnowy Charyzmatycznej, ale też środowisk ewangelizacyjnych, dlatego że od tego roku zaczynają funkcjonować służby jedności, które pod nazwą „Charis” powołał papież Franciszek. Próbujemy się przyjrzeć kolejnemu darowi od Pana Boga, który przychodzi w tym wypadku przez papieża. Znikają Międzynarodowe Służby Odnowy w Duchu Świętym, które do tej pory pełniły funkcję koordynującego ciała dla Odnowy na całym świecie. Znika też Fraternia Katolicka, czyli druga koordynacja grup Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech. Papież Franciszek powołał jedno ciało – Charis – podkreśla wyjątkowość tegorocznego kongresu ks. Sławomir Płusa.

Podczas kongresu nie zabraknie konferencji poświęconych historii i tożsamości Odnowy w Kościele. Podczas czwartkowego spotkania obecny był także o. Tomasz Chmielewski, opiekun jasnogórskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Kana. 

– Pierwsza konferencja dotyczyła początków Odnowy Charyzmatycznej na świecie i w Polsce. Omawiano też kolejne kroki przebudzenia charyzmatycznego, które obecnie obserwujemy w Polsce, Europie oraz na świecie. Temat przedstawił Dariusz Jeziorny z Łodzi. Kolejna konferencja dotyczyła charyzmatycznej tożsamości Kościoła, a prelegentem był dr Johannes Hartl z Niemiec – powiedział o. Chmielewski.

Uczestnicy spotkania w Hali Sportowej Częstochowa mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi św. przy kilkunastu specjalnie przygotowanych stanowiskach. Wieczorem uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który wraz z kilkunastoma kapłanami zjednoczył w modlitwie kilkaset osób przybyłych w czwartkowy wieczór do hali przy ul. Żużlowej.

– My w Częstochowie jesteśmy przyzwyczajeni, że jedna z majowych sobót to czas najliczniejszej pielgrzymki na Jasną Górę, a mianowicie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Ta pielgrzymka i czuwanie Odnowy przed Matką Bożą jest zawsze poprzedzone dyskusją, modlitwą, konferencjami, formacją dla należących do Odnowy w Duchu Świętym. W tym roku ten kongres jest szczególnie ważny, gdyż z inicjatywy Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej odbywa się proces jeszcze większej integracji wspólnot Odnowy Charyzmatycznej. Bardzo ważne jest, aby dążyć do jedności, żeby wszystkie te wspólnoty, które cechuje różna wrażliwość, móc scalić, zjednoczyć pod patronatem Kościół katolickiego – tłumaczy bp Andrzej Przybylski.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczył także o. Mihovil Filipowicz, koordynator Odnowy archidiecezji częstochowskiej. Na piątek, 17 maja zaplanowano szereg rozmów i konferencji poruszających temat szeroko pojętej jedności i wspólnoty. Kongres zakończy sobotnie czuwanie na Jasnej Górze.

BNO