Drugi Wieczór maryjny ze św. Janem Pawłem II

Drugie spotkanie z cyklu Wieczorów Maryjnych – katechez z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca św. na Jasną Górę odbędzie się w niedzielę, 12 maja o godz. 19.30 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. 

Katechezy połączone z modlitwą i dziękczynieniem za pontyfikat papieża Polaka mają przypomnieć o przypadającej w tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. Wieczory maryjne, poświęcone rozważaniom nad tym, co dokonało się czterdzieści lat temu, prowadzi wybitny mariolog dr Wincenty Łaszewski. Zaplanowano w sumie siedem spotkań przygotowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim.

Temat drugiego spotkania brzmi „PRZYZWYCZAILI SIĘ POLACY ZE WSZYSTKIM PRZYCHODZIĆ NA JASNĄ GÓRĘ. Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!”

– W czasie tego spotkania chcemy z mariologiem, Wincentym Łaszewskim i z paulinem, o. Wojciechem Decem odpowiedzieć na ważne pytania: skąd wziął się u Polaków ten święty nawyk – ‚jasnogórski Archetyp’ pielgrzymowania na Jasną Górę? Ale też zastanowić się nad sprawą tak bardzo dyskutowanej dziś i wręcz przez wielu Polaków niezrozumiałej postawy: jedności wiary i polskości. Chcemy odkryć tajemnicę źródła cudów, które dzieją się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, ale też poznać rozstrzygnięcie, z którym staje wielu pielgrzymów jasnogórskich: ewangeliczne działanie czy cuda? – informuje o. Mariusz Tabulski, dyrektor Instytutu Maryjnego na Jasnej Górze, organizator spotkań.

– Pragniemy, jak podkreślaliśmy na pierwszym spotkaniu 2 kwietnia, w ciągu siedmiu spotkań przejść drogę nauczania św. Jana Pawła II na Jasnej Górze w czasie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Otworzyliśmy już mapę, którą Jan Paweł II nam zostawił. Zapraszam na spotkanie 12 maja, aby dalej rozwijać ją i odczytywać jej aktualne znaczenie – zaprasza o. Tabulski.

Mariolog dr Wincenty Łaszewski i paulin o. Wojciech Dec podejmą tematy inspirowane homilią papieża Jana Pawła II z 6 czerwca 1979 roku:
– „Jasnogórski Archetyp” pielgrzymowania na Jasną Górę.
– Skąd wziął się u Polaków ten święty nawyk?
– Jedność wiary i polskości – zaleta czy wada narodowa?
– Źródła fenomenu Cudownego Obrazu Matki Bożej.
– Objawienie cudownej przemiany czy ewangelicznego działania?

Katechezę zakończy wspólna modlitwa w czasie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej.

tekst i foto: BPJG