Duchowa pielgrzymka na Jasną Górę

Jeśli w zwyczajnym czasie łączność z Jasną Górą podtrzymuje na duchu Polaków mieszkających z dala od Ojczyzny, to w dzisiejszej sytuacji z pewnością robi to jeszcze bardziej.

– Gdy kościoły w Niemczech są zamknięte a ulice wyludnione, ten Wielki Post przeżywam, trwając w domu na modlitwie. Jestem duchowo obecna na Jasnej Górze. W czasie Wielkiego Postu, który przeżywam zupełnie inaczej, w domu, ciszy, skupieniu, modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego, odprawianiu Drogi Krzyżowej. Największym ukojeniem, jest to, że mogę uczestniczyć we Mszy św. i karmić się duchowo Eucharystią, a Apel Jasnogórski jest uwieńczeniem mojego całego dnia, ufając Matce Bożej i Bogu – mówiła Małgorzata z Hamburga.

Dla Krzysztofa z niemieckiego Essen głos z Jasnej Góry przywołuje wspomnienia, ale i budzi nadzieję na przyszłość.

– W tygodniu Msze św. zostały odwołane. Kościoły są otwarte od 10:00 do 11:00 i od 17:00 do 19:00. Sakrament pokuty i Komunię św. może przyjąć, kto chce. Rekolekcje też są u nas odwołane. Tęsknota za pielgrzymką puka mocno w sercu. Jak Bóg da, to w tym roku też się wybiorę – mówił mieszkający w Niemczech Polak.

W Sanktuarium Msze św. i spowiedź odbywają się według stałego rytmu, z zachowaniem zaleceń dotyczących ograniczenia liczby osób. Dodatkowa Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji ustania epidemii koronawirusa odprawiana jest codziennie o godz. 20.00. We wszystkich nabożeństwach można uczestniczyć on-line.

Źródło: Radio Jasna Góra