Duchowni Niezłomni

Fot. IPN

Walczyli o wiarę, wolność i ludzkie zbawienie. 19 października w Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, którzy oddali życie w obronie wartości chrześcijańskich.

Święto państwowe Sejm ustanowił w 2018 roku w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. To dzień upamiętnienia tych, którzy z odwagą głosili Słowo Boże, mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– Wspominamy wszystkich duchownych, którzy szczególnie w latach ustroju komunistycznego stali się wojownikami wolności sumień tak jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To wielu znanych i mniej znanych kapłanów, brutalnie zamordowanych przez Służby Bezpieczeństwa lub tych, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ci kapłani czuli się odpowiedzialni za powierzony im lud. Stawali w jego obronie, ilekroć władza naruszała prawa i godność człowieka. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych kapłanów.

W czasie komunistycznego reżimu na terenie Polski zamordowano kilkanaście tysięcy duchownych. Prześladowani, gnębieni i niezłomni. Oddali życie w służbie Bogu i Ojczyźnie.

ABK