Dzień Życia Konsekrowanego i Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego przypada Dzień Życia Konsekrowanego i Święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu modlimy się za Siostry i braci zakonnych, którzy podobnie jak Jezus w świątyni, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny zostanie odprawiona tego dnia Msza św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo. Początek o godz. 18.00, a o 21.00 apel jasnogórski. O tym szczególnym dniu mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik kurii Archidiecezji Częstochowskiej:

– Sensem tego dnia jest wspomnienie wydarzenia, które jest zapisane na kartach Ewangelii, kiedy zgodnie z prawem żydowskim, w 40 dniu po narodzeniu się Jezusa, jego rodzice zjawiają się w Świątyni Jerozolimskiej, aby zgodnie z przepisem prawa złożyć ofiarę za swojego pierworodnego syna, zgodnie z Prawem Mojżeszowym każde pierworodne należało do Pana. W naszej pobożności polskiej ten dzień jest nazywany Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Z tej racji święci się świece, które mają być symbolem Światłości, którą jest Jezus. Chcemy tego dnia wzywać opieki Matki Bożej, prosząc o to by nam niosła Chrystusa. To jest także Dzień Życia Konsekrowanego. Wspominamy tych wszystkich, którzy poprzez konsekrację ofiarują swoje życie Panu Bogu. Będziemy modlić się za wszystkie osoby życia konsekrowanego i prosić o nowe powołania.

W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych – wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy. O przeżywaniu życia konsekrowanego podzieliły się z nami siostry zakonne z różnych zgromadzeń zakonnych:

– Życie konsekrowane jest to życie poświęcone Panu Bogu, życie, które jest dla innych ludzi. – mówi siostra franciszkanka. – Dla mnie życie konsekrowane to jest życie normalne, które podjęłam radami ewangelicznymi. Dla mnie to jest normalne życie jak w rodzinie, tylko innym stylem, z racji podjęcia ślubów. – wyjaśnia siostra. – Życie konsekrowane jest to ogromny dar, ale i ogromna tajemnica. Patrząc z perspektywy czasu odkrywam coraz większą tajemnicę, coraz większą wdzięczność Panu Bogu za to, że odkrył mnie dla życia konsekrowanego i po prostu jestem szczęśliwa. – mówi siostra nazaretanka.

Osoby konsekrowane w tym dniu odnawiają swoje śluby. Jak podkreślił Jan Paweł II: Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem. O życiu konsekrowanym mówi o. Andrzej Grad, paulin:

Dzień Życia Konsekrowanego jest dla nas osób konsekrowanych szczególnym dniem. Jest to dla nas moment, kiedy możemy wyrazić przede wszystkim wdzięczność za dar powołania do takiej szczególnej formy życia, jakim jest życie wspólnotowe, konsekrowane poprzez realizowanie rad ewangelicznych.

Pamięta się także szczególnie o modlitwie za nowe powołania do życia konsekrowanego. Osoby, które modlą się o rozeznanie drogi życiowej są mocno otaczane opieką przez osoby życia konsekrowanego. Dzień Życia Konsekrowanego Kościół powszechny obchodzi od 1997 roku. Został on ustanowiony przez św. Jana Pawła II i jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom.

Foto źródło: episkopat.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content