Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową

800px-Łyse_Niedziela_Palmowa

We wszystkich kościołach wspominamy wydarzenia, kiedy Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, witany przez tłumy radosnymi okrzykami “Hosanna!”. Ludzie rzucali wtedy pod stopy Chrystusa płaszcze i palmy. Właśnie w tym wiąże się kultywowany w Polsce zwyczaj tworzenia palm wielkanocnych.  Nie przypominają one jednak tych, które opisywane są na kartach Ewangelii. Agnieszka Ciuk, etnograf z Muzeum Częstochowskiego tłumaczy, że wynika to przede wszystkim z różnic klimatycznych. Polskie gospodynie musiały zastąpić palmy tym, w co obfitowała polska przyroda.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/04/agnieszka-ciuk_dlaczego-tak-bardzo-roznia-sie-od-tych-w-jerozolimie.mp3]

W Polsce wygląd palm wielkanocnych zależy przede wszystkim od regionu, w którym zostały wykonane. Agnieszka Ciuk przekonuje, że widząc palmę, już na pierwszy rzut oka można określić jej pochodzenie.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/04/agnieszka-ciuk_w-czym-konkurowano-jezeli-chodzi-o-palmy.mp3]

Warto też dodać, że konkurowanie w tworzeniu najpiękniejszych palm wielkanocnych nie jest wytworem współczesności. Gospodynie od wieków nieoficjalnie konkurowały między sobą, chcąc stworzyć najlepszą palmę w okolicy. Kryterium, które decydowało o tym, że dana palma jest najlepsza, była jej wysokość.

 

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content