Eucharystia za zmarłych biskupów częstochowskich

Z okazji 36. rocznicy śmierci bp. Stefana Bareły oraz przypadającej jutro (13 lutego) 69. rocznicy śmierci bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego, 12 lutego w Archikatedrze Świętej Rodziny odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji zmarłych biskupów. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, który podkreślił, że każdy z biskupów miał inne zadania w dziejach Kościoła, zależne od czasów w jakich żyli:

Każdy z nich miał swoją historię zarówno Kościoła polskiego, jak i swoją osobowość wkładał. Tak na przykład mówiąc o Teodorze Kubinie, który był właściwie tym, który nie tylko kładł podwaliny, ale scalał diecezje i to  bardzo trudnym czasie międzywojennym. Wszedł w kolejne lata okupacji i później komunizmu, ten okres 1925 – 1951 był bardzo trudny. Trzeba to przypominać i analizować. Później biskup Bareła, który wchodził w uporządkowany zakres zadań, ale z kolei miał swoje zmagania. Takie jak trasa na Jasną Górę, kiedy próbowano zablokować ją pielgrzymom poprzez ten słynny tunel. On był tym pierwszym, który przyjmował Jana Pawła II w 1979 roku.

W wygłoszonej homilii abp Depo przypomniał, że to Chrystus jest bramą, przez którą przechodzimy do życia i w nim trwamy:

– W Ewangelii św. Łukasz ukazuje nam polecenie Chrystusa wzywające do gotowości na przyjście Pana. Bo to Chrystus jest Światłem, który oświeca każdego człowieka na świat przychodzącego, aby się nie zagubił w ciemnościach grzechu i śmierci. To Chrystus jest bramą, przez którą przechodzimy do życia, dlatego trzeba być gotowym na otwarcie mu drzwi, gdy niespodziewanie przyjdzie i zakołacze. „Każdy dzień jest dobry, by się narodzić, i każdy dzień jest dobry, by umrzeć” podkreślał św. Jan XXIII.

Metropolita częstochowski podziękował za dar powołania bp. Stefana Bareły i bp. Teodora Kubiny:

– Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar życia, powołania i służby apostolskiej naszych zmarłych pasterzy. Każdy z nich miał wyjątkowo trudny czas. Bp Teodor Kubina, który przyszedł do nas decyzją papieską w 1925 roku, w międzywojennym okresie musiał jednoczyć to co było na ówczesne czasy bardzo trudnym zadaniem. Jednocześnie bp Stefan musiał zmagać się z komunistycznym reżimem i decyzjami oddzielenia Kościoła od Narodu.

Po Mszy św. abp Wacław Depo wraz z asystą udał się z modlitwą do sarkofagu bp. Teodora Kubiny oraz do krypty gdzie pochowany został bp Stefan Bareła.

Bp Teodor Kubina został przez papieża Pius XI mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji częstochowskiej. Sakrę biskupią ks. Kubina otrzymał 2 lutego 1926 r. w bazylice jasnogórskiej. Bp. Stefan Bareła był trzecim ordynariuszem diecezji częstochowskiej w latach 1964-84.

Całą homilię arcybiskupa Wacława Depo można usłyszeć poniżej:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/02/archikatedra_abp_Depo.mp3]

MST