„Głos nienarodzonych” rozbrzmiał na Jasnej Górze

Fot. Radio Fiat

Przedstawiciele fundacji „Życiu Tak” uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Nabożeństwo odprawione zostało 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ze szczególną intencją ochrony życia.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii duchowny podkreślał, że wszyscy jesteśmy podmiotami walki między dobrem a złem.

– O co tak naprawdę toczy się ta walka? Kogo ona dotyczy? Szatan nie jest przecież Bogiem, a zbuntowanym aniołem. Jeśli próbuje walczyć z Bogiem to tylko i zawsze przez walkę z człowiekiem i o człowieka. Szatan nie jest w stanie nawet dotknąć, w najmniejszy sposób ograniczyć mocy i miłości Boga. Chce za to dotknąć i znieważyć Boga, niszcząc dzieło jego miłości – niszcząc człowieka – mówił podczas homilii bp pomocniczy.

Po Mszy św. bp Przybylski wspólnie z przedstawicielami fundacji oraz innymi przybyłymi gośćmi symbolicznie uderzył w dzwon „Głosu Nienarodzonych”, który został przywieziony na Jasną Górę specjalnie na tę uroczystość. Ma on przypominać o wezwaniu ludzi żywych do obrony życia na każdym etapie jego istnienia.

– Myślę, że znaczenie symbolu tego dzwonu bardzo wyraźnie podkreślił papież Franciszek, błogosławiąc go, stając się głosem tych najuboższych, najbiedniejszych. Głosem, którego w naszych dyskusjach na temat życia nie bierzemy pod uwagę lub po prostu nie słyszymy. Chodzi o głosy nienarodzonych, którzy głosu w naszej debacie nie zabiorą, bo są najmniejsi, bo już nie żyją. To głos dzieci poczętych i nienarodzonych – dodał bp Andrzej Przybylski.

Dzwon, który przybył na Jasną Górę powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, a jako pierwszy poświęcił go we wrześniu papież Franciszek.

– Wiedzieliśmy, że ten głos zostanie już usłyszany, bo pierwszym miejscem wybicia serca tego dzwonu był Watykan, 23 września. Jasna Góra jest już w Polsce trzecim miejscem, gdzie ten dzwon wybrzmiał. Przypomnę, że jego serce wybiło w przeddzień wyroku Trybunału Konstytucyjnego przy grobie ks. Jerzego Popiełuszko na Żoliborzu. Drugim miejscem był symboliczny marsz „Za życiem” w Rzeszowie. Teraz jesteśmy na Jasnej Górze, ponieważ w tym miejscu zawsze się zwycięża – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była ponadto okazją do Nabożeństwa „Godzina łaski dla świata”, które poprzedziło Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Geneza tej modlitwy łączy się z objawieniem Maryi pielęgniarce Pierinie Gilli z 8 grudnia 1947 roku w Montichiari we Włoszech.

BNO

>>PEŁNA HOMILIA BP. ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO<<

Skip to content