Harcerze i kombatanci na Jasnej Górze

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej 10 września zakończył swoją jubileuszową 35. pielgrzymkę na Jasną Górę. Pielgrzymka trwała 3 dni, gromadząc prawie 500 harcerzy. To spotkanie świadczy o wadze wychowania religijnego młodych podopiecznych w zastępach. Mówi podharcmistrz Jacek Łuczak, komendant 35. harcerskiej pielgrzymki na Jasną Górę:
– Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo otwiera rok harcerski. Jesteśmy tu dlatego, że wychowanie religijne jest bardzo istotne dla naszej organizacji. Staramy się wychowywać młodzież w pełnym komplecie elementów: wychowanie religijne, patriotyczne, prorodzinne oraz edukacja. To powoduje, że nasz wychowanek jest w pełni ukształtowanym obywatelem naszego kraju.
Punktem kończącym spotkanie harcerzy z całego kraju była wspólna Msza św. w niedzielę o godzinie 11.00 z kombatantami Armii Krajowej, którzy również pielgrzymowali na Jasną Górę. Głównym celebransem Eucharystii był ks. komandor Janusz Bąk. w homilii podkreślił, że patriotyzm musi być mądry. Według niego dobrze, że patriotyzm łączy się z religią, bo Maryja weźmie w swoje ręce los naszego kraju, jeśli tylko będzie w naszych ustach i na sztandarach.
Po zakończeniu Eucharystii kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego.

KN