I Ogólnopolski Kongres Różańcowy – dzień drugi

W środę (06 września) rozpoczął się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy na Jasnej Górze. Uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie kongresu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W czwartek (7 września) od samego rana trwają spotkania modlitewno-naukowe, które odbywają się pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.
Abp Henryk Hoser, który w bazylice jasnogórskiej przewodniczył dzisiejszej (07 września) Mszy św. o godz. 11.00 podkreślał przesłanie trwającego kongresu.

Pierwszym przesłaniem jest to, aby wszyscy odmawiali Różaniec, żebyśmy żyli Różańcem, bo to on prowadzi nas drogą tajemnic bożych „niezgłębionych” i dlatego się nazywają Tajemnice. Każde odmawianie Różańca jest pogłębianiem tych Tajemnic i zrozumieniem wiary, daje nam inteligencję wiary, a jednocześnie wchodzimy do szkoły Maryi i Jezusa. Maryja nas prowadzi do Jezusa. Ona nam wskazuje Jezusa. Obrazy Hodegetrii, gdzie trzyma Jezusa na ręku i drugą ręką Go wskazuje to właśnie jest istotą Różańca. Możemy kontemplować matkę Boską Częstochowską pod tym kontem i Maryja daje nam okazję spojrzenia na Jezusa jej oczami i to jest bardzo ważne. Ona go najlepiej znała i zna, jednocześnie przekazała mu człowieczeństwo. Nam też przekaże człowieczeństwo na wzór Jezusa Chrystusa. Bogu dziękujmy za ten I kongres, i życzmy, aby kolejne się odbywały.

I Ogólnopolski Kongres Różańcowy na Jasnej Górze zakończy się jutro (08 września).

7 września, czwartek
8.30
Film: TERAZ I W GODZINĘ ŚMIERCI z wprowadzeniem Andrzeja Sobczyka – Sala o. Kordeckiego
11.00
Msza św. – abp Henryk Hoser, SAC, Bazylika
14.00
otwarcie sympozjum w auli Kordeckiego i pierwszy wykład: Duchowa i historyczna moc modlitwy różańcowej – ks. prof. Janusz Królikowski
15.00
drugi wykład: Różaniec – modlitwa szczególnie sprawdzona w czasach próby – o. prof. Jacek Salij, OP
16.15
trzeci wykład: W świetle Ducha Świętego – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
17.00
panel dyskusyjny
19.30
Procesja różańcowa na błoniach jasnogórskich
21.00
Apel Jasnogórski – bp Wojciech Osial

8 września, piątek – Dzień otwarty dla wszystkich

9.30
Różaniec
10.00
konferencja duchowa: „Koronujmy różańcem Niepokalane Serce Maryi” – o. Stanisław Przepierski OP
10.30
Świadectwa o wartości modlitwy różańcowej
11.00
Msza św. – abp Józef Michalik na szczycie
17.00
Oratorium Maryjne Korona w cyklu świąt maryjnych
18.30
Procesja
19.00
Msza św.