I Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poezji św. Jana Pawła II”

Poezja św. Jana Pawła II jest wyjątkowa – dotyka sfery sacrum, oparta jest na wyszukanych metaforach i porównaniach, porusza serce każdego kto po nią sięga. Do bliższego spotkania z nią zaprasza uczniów wszystkich etapów edukacyjnych Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, który organizuje I Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poezji św. Jana Pawła II”.

– To doskonała okazja, aby spojrzeć na Papieża Polaka z innej strony, od strony jego poetyckiej twórczości. Szkoły zrzeszone w ramach Zespołu Szkół Technicznych noszą imię św. Jana Pawła II, dlatego chcemy zachęcić naszych uczniów do lepszego poznania swojego patrona. Konkurs odbywać się będzie na dwóch etapach. Pierwszym będą eliminacje szkolne, które wyłonią finalistów. Do 20 kwietnia czekamy na zgłoszenia takich uczestników. Finał zaplanowaliśmy na 19 maja i odbędzie się on w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – tłumaczy Ewelina Twardowska – Mucha, nauczycielka koordynująca konkurs.

Wśród uczestników, którzy rokrocznie biorą udział w konkursie recytatorskim jest Paulina Jaksender z II klasy technikum. – Do tej pory nie udało mi się zwyciężyć, ale w tym roku również spróbuję swoich sił. Utwór, który będę recytować, pewnie tak jak w latach ubiegłych, wybiorę razem z moją wychowawczynią, która uczy mnie polskiego. Cieszę się, że przy okazji tego konkursu mogę lepiej poznawać poezję Jana Pawła II, bo daje ona wiele do myślenia i mobilizuje do szukania własnej drogi – dzieli się uczennica.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie na stronie www.zst.czest.pl w zakładce projekty, pod hasłem Jan Paweł II. Wydarzenie objęli swoim patronatem abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego.