Uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

suma-001

O godzinie 11:00  na Jasnej Górze rozpoczęła się uroczysta Msza Święta odpustowa. Eucharystię, która ze względu na złe warunki atmosferyczne sprawowana była w Bazylice, celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita poznański, nawiązując do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomniał w homilii, że Kościół ma bardzo ważne miejsce w polskim życiu społecznym.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/05/gadecki_homilia.mp3]

„Dzisiejsza uroczystość jest wybitnym potwierdzeniem radosnego zwycięstwa Kościoła. Jest dniem dziękczynienia naszej Ojczyzny za niewymowną chwałę nieba, jaką osiągnęli dwaj papieże, Jan XXIII i Jan Paweł II, którzy kształtowali historię XX wieku. W ubiegłą niedzielę zostali ono wpisani do katalogu świętych” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. „’Byli to dwaj ludzie mężni, pełni parrezii (czyli szczerości, ufności, śmiałości, odwagi) Ducha Świętego, którzy złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia’ – mówił o nich papież Franciszek. Faktycznie, z tej racji Jan XXIII był nazywany ‘Papieżem Dobroci’, a Jan Paweł II – ‘Papieżem Miłosierdzia’. Obaj ‘byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; (…) silniejsza macierzyńska bliskość Maryi’” – przypomniał kaznodzieja.

Jak podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, jako Polacy szczególnie dziękujemy „papieżowi-seniorowi Benedyktowi XVI, który swoją decyzją rozpoczął proces beatyfikacyjny i sprawił, że proces kanonizacyjny Jana Pawła II okazał się jednym z najkrótszych w historii”. „Serdeczne wyrazy wdzięczności kierujemy do Ojca Świętego Franciszka, który doprowadził proces kanonizacyjny do końca i w minioną niedzielę osobiście włączył obu papieży do katalogu świętych, przy obecności setek tysięcy Polaków”. Abp Gądecki przywołał także zasługi obecnego na Jasnej Górze kardynała Stanisława Dziwisza, „który wiernie służył Karolowi Wojtyle przez 39 lat, a po Jego śmierci z niesłychanym zaangażowaniem podtrzymuje i rozwija kult papieża Polaka tak w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami”. Szczególne podziękowania ks. arcybiskup skierował także do ks. Sławomira Odera, postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Jak stwierdził ks. arcybiskup, „państwo i Kościół nie są tylko dwoma instytucjami żyjącymi obok siebie swoim własnym, autonomicznym życiem. To są dwie instytucje zdane na siebie, i to zdane na podobieństwo związku ciała z duszą. Kościół, jeśli jest autentyczny, winien być duszą państwa. Bez duchowych wartości, jakie przynosi Kościół, ciało państwa obumiera. Dla niektórych może to brzmieć prowokacyjnie, ale taka jest prawda”.

„Dlaczego o tym wspominam? Otóż dlatego, bo słabość wielu wymiarów dzisiejszego życia społecznego, kulturalnego i politycznego naszej Ojczyzny nie bierze się znikąd. Ona ma swoje najgłębsze korzenie właśnie w odcinaniu się naszego państwa od jego duszy. To właśnie odcinanie się od wartości, które wyrastają z Ewangelii, sprawia, że 2,5 miliona osób, przeważnie młodych, musiało wyjechać za chlebem, kolejne 2 miliony jest bezrobotnych, blisko 4 miliony żyją na skraju ubóstwa. Że nasze społeczeństwo starzeje się i pogłębia się jego kastowość, postępuje alienacja młodych w pracy. Lekceważeni są robotnicy, którym miesiącami nie otrzymują zapłaty za swoją pracę. Że nie przyjmuje się pod koniec roku chorych do szpitali. Że więzienia nie mogą pomieścić skazanych. Że lekceważone są miliony głosów obywateli w sprawie wieku emerytalnego i wieku szkolnego” – mówił ks. arcybiskup.

„Ostatnim przykładem takiej postawy odcinania się od duszy jest zgoda Rady Ministrów z 20 kwietnia na ratyfikację Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej – mówił przewodniczący Episkopatu Polski – Zarówno Kościół, podobnie jak wiele innych środowisk i organizacji rodzinnych i pro-life, potępiając stanowczo stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec kogokolwiek – wyraża stanowczą dezaprobatę wobec niektórych zapisów tej Konwencji. Definiuje ona bowiem płeć jedynie jako zjawisko społeczno-kulturowe i jednoznacznie zmierza do wprowadzenia zmian wzorców społecznych i kulturowych. Konsekwencją jej ratyfikacji byłoby dostosowanie polskiego prawa, edukacji oraz życia społecznego i rodzinnego do założeń ideologii, która nie uwzględnia różnic występujących między kobietą i mężczyzną. Pod pozorem równego traktowania Polacy utraciliby prawo do ochrony elementarnych wartości naturalnych i chrześcijańskich, zarówno w życiu społecznym, jak i prywatnym, w rodzinach oraz w wychowaniu swoich dzieci. To wszystko jest łamaniem sumień ludzkich”.

„Niektóre zapisy Konwencji są sprzeczne z Konstytucją RP, która zapewnia rodzicom prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, a małżeństwo definiuje jako związek mężczyzny i kobiety, otaczając go opieką podobnie jak rodzinę. Konwencja narusza tez gwarantowaną konstytucyjnie prawną ochronę życia prywatnego i bezpodstawnie podważa wolność obywateli, wprowadzając rozwiązania o charakterze ideologicznym”.

„Jak z tego wszystkiego wynika, tak również dzisiaj – a może szczególnie dzisiaj – potrzebne jest zespolenie naszych energii w tym celu, aby w Ojczyźnie stało się bardziej postrzegalne ‘królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju’. Niech nas wspomaga w tym Jasnogórska Królowa Polski. Jej pomoc jest Kościołowi niezbędnie potrzebna, aby cierpliwie i z miłością, a nawet z radością, znosił wszelkie przeciwności i doświadczenia” – zakończył abp Stanisław Gądecki.

Po homilii, przy dźwiękach fanfar, odnowiony został Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi.

W procesji z darami na ołtarz zaniesione zostały symbolicznie trzy parafialne Księgi Zawierzenia, które miały być znakiem zawierzenia Matce Bożej wszystkich wspólnot parafialnych Archidiecezji Częstochowskiej, a także zawierzenia osobistego ich wiernych. Księgi te każda parafia archidiecezji częstochowskiej otrzymała wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, który w Częstochowie i okolicach obchodzony jest jako Rok Zawierzenia, nie tylko w ramach przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, ale także do setnej rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą obchodzić będziemy w 2017 r.

Dzisiejszy dzień jest też szczególnym dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II. Jak przypominał abp Wacław Depo, przykład świętego papieża-Polaka powinien być dla nas dowodem na to, że świętość nie jest celem odległym i nieosiągalnym.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/05/jan-pawel-II_depo.mp3]

Parafialne Księgi Zawierzenia były przynoszone już od godz. 10.00 do Jasnogórskiego Centrum Modlitwy Zawierzenia (w murach zewnętrznych Jasnej Góry przy ul. Klasztornej naprzeciwko Kaplicy św. Józefa). Obecni byli tam: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Tomasz Tlałka, paulin odpowiedzialny za Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia oraz ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. Duszpasterskich, członek Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej Arch. Częstochowskiej. W trakcie Mszy św. w procesji z darami przedstawiciele Archidiecezji Częstochowskiej złożyli symbolicznie trzy Księgi Zawierzenia. Księgi pozostaną na Jasnej Górze, parafie będą mogły je wypożyczać i wpisywać nadal do nich prośby i intencje.

Przed Sumą Pontyfikalną na Szczycie przez godzinę trwało modlitewne dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II Wierni mieli okazję do wysłuchania kilku nagrań archiwalnych przemówień Ojca Świętego, wygłoszonych na Jasnej Górze. Śpiewy i modlitwy prowadził o. Kamil Szustak, zaśpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, zagrał Oktet Jasnogórski pod dyr. Marka Piątka. Oba zespoły oprawiły także swoim śpiewem i grą Sumę Pontyfikalną w bazylice.

O dzisiejszym dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II przypominają wielkoformatowe fotografie przedstawiające papieża Jana Pawła II, modlącego się na Jasnej Górze. Autorem zdjęć jest częstochowski fotografik Zdzisław Sowiński.

 źródło własne i bpjg

 

 

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content