Jasnogórskie rekolekcje

W Bazylice Jasnogórskiej trwają spotkania formacyjno-szkoleniowe dla księży kapelanów szpitali.

Spotkania obejmują zarówno warsztaty i konferencje, jak i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Msze św. wotywne oraz Jutrznie i Nieszpory. Rekolekcje prowadzi biskup pomocniczy białostocki, Henryk Ciereszko:

Jadąc na te rekolekcje skojarzyłem, że mam dwie książki ks. Jana Kaczkowskiego. Pisze on o tym, że w posłudze kapłańskiej najważniejsze jest to, by prowadzić wiernych ku zbawieniu. Podczas tych rekolekcji każdy z nas powinien się zatrzymać nad „moim” kapłaństwem. To jest czas, który najpierw ma odnowić tę moją osobistą relację z Bogiem i pomóc mi odnaleźć się od nowa. Powinniśmy odnaleźć się w Bogu, bo stąd płynie nasza posługa i jakość tej posługi.

Rozpoczynając rekolekcje bp Henryk Ciereszko podkreślał szczególną rolę posługi kapłanów osobom chorym i cierpiącym w szpitalach oraz domach pomocy społecznej. Wspominał również swoje pierwsze odprawiane rekolekcje:

Moje pierwsze rekolekcje prowadziłem razem z kolegą, jako kleryk. W Białymstoku w naszym Seminarium od lat klerycy odwiedzają osoby chore i starsze. Ta praktyka odbywa się do dzisiaj. Zwykle starszy kolega zabierał młodszych i w ten sposób poszerzało się grono osób, które odwiedzaliśmy.

Rekolekcje rozpoczęły się 5 listopada i będą odbywać się do czwartku.

KF