W Duszpasterstwie Akademickim Emaus wraz z inauguracją roku akademickiego zorganizowano główne obchody jubileuszu 10-lecia kościoła akademickiego. W Mszy św. uczestniczyły władze uczelni wyższych w Częstochowie, budowniczy sprzed 10 lat i kapłani – byli duszpasterze i sympatycy parafii dla studentów. Mszy dziękczynna przewodniczył abp Wacław Depo, a wraz z nim przy ołtarzu znaleźli się bp Andrzej Przybylski i abp senior Stanisław Nowak. Uroczystość przepełniona była wdzięcznością Bogu, ale i wszystkim, którzy włożyli swój trud w budowę kościoła. Wśród nich znalazł się Włodzimierz Chwalba – kierownik budowy:
– Zamysł tego jubileuszu powstał rok temu, kiedy poczułem, że jest za co Panu Bogu dziękować, bo to On jest twórcą tego wszystkiego, a ci, którzy w tym uczestniczyli – narzędziami. Poczułem też, że trzeba pewne rzeczy dokończyć i wraz z bardzo wrażliwym i gorliwym kapłanem – ks. Rafałem, stworzyliśmy tandem. Bardzo dobrze nam się pracowało. Ks. Rafał zasugerował wiele rzeczy, które powinny być w wyposarzeniu kościoła. Powstały meble, chrzcielnica, rzeźby przed kościołem przedstwaliające Pana Jezusa ze współczesnymi uczniami, aby każdy mógł się w nich odnaleźć. Moje serce jest przepełnione wdzięcznością do Pana Boga za to, że posłużył się mną w budowie kościoła. To była wspaniała przygoda. To wszystko “ad majorem Dei gloriam”, czyli dla większej chwały Bożej. Mam nadzieję, że to miejsce będzie błogosławionym miejscem, gdzie Słowo Boże będzie dawało owoc stokrotny, ludzie wzrastali ku świętości i działy się wielkie boże rzeczy.
Obecny był również Grzegorz Bryzik – architekt świątyni:
– Jak się coś tworzy, to tworzy się dla ludzi, aby czemuś słżyły. Po tym obiekcie widać to doskonale. Projektuje się różne budowle i różnie to bywa, a tutaj życie się koncentruje i wiara jest silna. Kościół dla architekta jest szczególnym wyzwaniem, bo tu jest nie tylko technika, ale także Duch.
Abp senior Stanisław Nowak, który 10 lat temu pełnił funkcję metropolity częstochowskiego, zatwierdzał wszystkie najważniejsze decyzje. W dniu jubileuszu wiele wspomnień wróciło. Mówił, że podczas budowy było wiele trudów i walki, ale Pan Bóg wspomagał i wszystko się udało. Abp senior był także tym, który zgodził się na powstanie w tym miejscu pierwszej w Polsce parafii personalnej – dla społeczności akademickiej, czyli studentów i profesorów.
Obecny metropolita częstochowski abp Wacław Depo uważa, że parafia akademicka ma szczególne miejsce wśród parafii w archidiecezji:

– Kiedyś byłem duszpasterzem Akademickim, a nim się nie przestaje być. Młodzi dodają energii i nowych pomysłów, które są zawsze na miarę obecnego czasu. Powiedziałem w kazaniu, że ta epoka wydaje się być epoką postprawdy, ale ta prawda o człowieku, jego niepowtarzalności i wartości studentki, czy studenta, a w przyszłości być może pracownika nauki, jest taka sama, tylko, żeby bogacić sie sobą, aby ubogacać innych. Młodzi, którzy tworzą żywy kościół, mają również naturalną nadzieję na przyszłość.
Jest w nich także od lat ciekawość świata i aktywność we wspólnocie. Potwierdza to w swoich wspomnieniach Agnieszka Górnik:
– W Duszpasterstwie Akademickim przeżyłam najpiękniejsze chwile mojego życia. Kiedy przyszłam na pierwszy rok studiów, od razu trafiłam na Mszę inauguracyjną i tu zostalam. W DA poznałam najlepszych przyjaciół, jednak najważniejsze było to, że te wszystkie spotkania i to, co się tu odbywało, prowadziło nas do Boga. Czuwał wtedy nad nami obecny bp Andrzej Przybylski. Wspaniałe były czwartkowe adoracje – serce naszej wspólnoty. Jeździliśmy wspólnie na spływy kajakowe, wyprawy rowerowe, Światowe Dni Młodzieży, na narty. Na nartach wsyscy wraz z ks. Andrzejem uczyliśmy się jeździć na oślej łączce. To były najwspanialsze chwile, bo z ludźni i Panem Bogiem.
Jubileusz przyniósł wiele radości, ale również zmian w kościele akademickim. Cieszy się proboszcz parafii św. Ireneusza, ks. Rafał Grzesiak:
– Bardzo mnie cieszy ten czas, bo uważam, że to, co największego możemy dać Bogu, to wdzięczność. Cieszę się, że dzisiaj mogliśmy podziękować Bogu za tych wspaniałych ludzi. Za to, że dał im życie i talenty, oni stworzyli coś dla dobra innych, a my dzisiaj z tego korzystamy. Przed jubileuszem dopełniliśmy paru rzeczy, których nie udało sie zrobić wcześniej. Fugowanie kościoła, maskownice na ściany, żeby krzesła ich nie niszczyła, nowy konfesjonał, figury Pana Jezusa z uczniami idących do Emaus, no i chrzcielnica, z czego najbardzej się cieszę. Jest na prawdę bardzo wykwintna, trzeba przyjechać, żeby ją zobaczyć, bo widać w niej Ducha Kościoła. Idziemy też z duchem czasu Kościoła, więc mamy piękny pulpit, który powinien znajdować się w każdej świątyni oprócz ambony.
Podczas Eucharystii dziękczynnej abp Wacław Depo poświęcił nową chrzcielnicę. Po niej nastąpił czas podziękowań i wzruszeń, a po wszystkim wierni udali się by świętować wspólnie przy stole i wspominać czas budowy kościoła.

Foto: Sylwester Gouda

Skip to content