Katolickie Liceum Ogólnokształcące świętuje 30-lecie

Akt Zawierzenia Liceum Jasnogórskiej Matce Bożej/fot. Radio Fiat

30-lecie istnienia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie było okazją do wspólnej modlitwy pracowników oraz uczniów placówki. Dla uczczenia tej wspaniałej okazji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiono uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Duchowny zaznaczył, że Liceum Katolickie jest szansą na wychowanie młodych ludzi w przyzwoitych i tradycyjnych wartościach, które nie zawsze są przekazywane w innych placówkach publicznych.

– Ten jubileusz jest niesłychanie ważny, bo uświadomiliśmy sobie, że po czasie transformacji i upadku komuny, kiedy to funkcjonowanie szkół katolickich było zabronione, jedną z pierwszych w Polsce tego typu placówek, które powstały, było właśnie Liceum w Częstochowie. Powstało ono z inicjatywy ludzi świeckich, którzy oddolnie widzieli natychmiastową potrzebę kształcenia młodzieży w duchu katolickim. Obecnie ta potrzeba jest tym większa, że widzimy co dzieje się w szkołach publicznych w kontekście różnych programów i propozycji ideologicznych, wkraczających do nauczania – mówił bp Andrzej Przybylski.

30 lat istnienia szkoły to czas wielu zmian i reform jakie miały miejsce w Polsce. To także okres wielu jubileuszy, które były i są nierozłącznym elementem obecności na Jasnej Górze.

– Dla nas najważniejszym faktem jest to, że tu, 30 lat temu, 3 września 1990 roku zaczynaliśmy i to tu świętujemy wszystkie nasze jubileusze. Nie jest to kwestia jakiegoś formalnego obowiązku, ale przede wszystkim potrzeba serca. Nasza patronka to bardzo realna rzeczywistość w życiu naszej szkoły i odczuwamy to orędownictwo, które otrzymujemy – tłumaczył Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

W homilii bp Przybylski mówił m.in. o tym, że jubileusze stanowią swoiste powroty do źródeł, z którymi powinniśmy się utożsamiać:

– […] Każdy z nas, który skończył jakąś szkołę, w momencie spotkania się z absolwentami mówi, że dzięki tej nauczycielce lub tamtemu nauczycielowi i dzięki takim, a nie innym okolicznościom potrafi coś i umie zrozumieć różne rzeczy. Jubileusz to powrót i dlatego chcemy za te powroty dziękować […]

Mszę św. zakończył Akt Zawierzenia Liceum Jasnogórskiej Matce Bożej. Z racji pandemii modlitwa przed Cudownym Obrazem była jedyną w tym dniu formą uczczenia tej okrągłej rocznicy.

 

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

BNO