Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

5 lutego przypada 86. rocznica powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. KSM wywodzi się z Akcji Katolickiej, z której został wyodrębniony jeszcze przed II Wojną Światową. W dniach od 5 do 6 lutego 1934 podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie na wzór włoski utworzono 4 organizacje, które miały również formy stowarzyszeń. Dzisiejsze Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nawiązuje do dwóch z nich – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.

O historii KSM mówi ks. Andrzej Witek, częstochowski asystent diecezjalny Stowarzyszenia:

– Jeszcze przed II Wojną Światowa, KSM nie był jedną z wielu wspólnot. KSM to było Stowarzyszenie, gdzie jednoczyło wszystkich młodych. To były czasy, gdzie młodzi mogli odnaleźć, to co było potrzebne do życia. KSM przygotowywał do życia. Po II Wojnie Światowej stało się już tak, że KSM został założony jako jedna z wspólnot, ta akurat która miała już osobowość prawną. Bardzo ciekawym wydarzeniem w historii KSM-u był zlot młodzieży męskiej w Częstochowie na Jasnej Górze w 1938. To był taki moment, gdzie przyjechało 1500 ludzi. Potem II Wojna Światowa przerwała działalność, po wojnie już władze komunistyczne zabraniały zrzeszania się. Potem Karol Wojtyła prowadził KSM młodzieży męskiej w Niegowici. 

W naszej archidiecezji funkcjonuję 21 oddziałów KSM-u. O ich działaniach mówi prezes Kamila Suchańska:

– Co robimy w całym roku? Pierwszym tak wydarzeniem jest forum w listopadzie przed Uroczystością Chrystusa Króla. Wybierany jest także zarząd diecezjalny, wtedy są także rekolekcje. Następnym takim wydarzeniem jest sylwester, który KSM organizuję. Jest jeszcze organizowane spotkanie opłatkowe z Księdzem Arcybiskupem. Organizujemy także ferie KSM-u. O feriach mówiliśmy ostatnio w Radiu Fiat, bo również tutaj działamy. Zapraszamy na audycję z KSM w środy o 19.10. Organizujemy dzień skupienia oraz wiele innych fajnych rzeczy.

W Polsce KSM istnieje w 41 diecezjach. Gromadzi 30 tys. młodych w ok. 2 tys. oddziałów i kół.

Foto źródło: ksm.org.pl