Kolejne ograniczenia liczby wiernych w świątyniach

Fot. Radio Fiat

Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa Rady Ministrów, od 7 listopada w kraju zaczęły obowiązywać kolejne ograniczenia w życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym. Podane przez rząd zasady bezpieczeństwa, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, dotyczą także liczby wiernych w kościołach. O tym, z jakimi nowymi zasadami mamy do czynienia w świątyniach mówi rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz:

– Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów dot. obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone limity liczby wiernych, którzy mogą jednorazowo przebywać w świątyniach. Do tej pory mogła to być 1 osoba na 7 m2. Teraz, zgodnie z nowymi zasadami może to być 1 osoba na 15 m2.

Ograniczenia dotyczą liczby wiernych w kościołach, również na  Jasnej Górze. Poinformowano, że zgodnie z nowymi obostrzeniami w Kaplicy Matki Bożej będzie mogło znajdować się maksymalnie 25 osób, w bazylice 78, a w kaplicy sakramentu pokuty 15 .

Pomimo ograniczeń kościoły wciąż pozostają otwarte tak, aby wierni mogli się w bezpieczny sposób w nich modlić. Jeżeli uczestnictwo we Mszy św. jest niemożliwe, zawsze można uczestniczyć w modlitwach przez transmisję online, mówi ks. Mariusz Bakalarz:

Pamiętajmy jednak, że w większości kościołów można w ciągu dnia można zejść na modlitwę. W kontakcie z duszpasterzami można skorzystać także ze sakramentów świętych, spowiedzi, komunii świętej. Jeżeli nie możemy być na Mszy św. z powodu ograniczeń, skorzystajmy z transmisji, które pozwolą nam w taki sposób połączyć się ze wspólnotą, która gromadzi się w świątyniach na Mszy św.

Na samej Jasnej Górze dokładane są wszelkie starania, by modlitwa i pielgrzymowanie przebiegało bezpiecznie. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

BPJG/WB