Komisja Maryjna: powstanie vademecum dla duszpasterzy

Komisja Maryjna obradowała w Częstochowie. Powołana w ubiegłym roku przez Konferencję Episkopatu Polski Komisja swoje obrady rozpoczęła w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a o 12.00 jej przewodniczący, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Podczas obrad Komisji Maryjnej opracowano vademecum dla duszpasterzy, którego zadaniem jest ożywienie i wzmocnienie kultu maryjnego na ziemi polskiej.

Jeden z punktów mówi, żeby wspomnieć każdej soboty, że to jest dzień szczególnie maryjny i poprzez wybraną formę uczcić ją, nie tylko modlitwą np. Różańcem, czy Litanią Loretańską, ale konkretnym dobrym czynem na wzór chociażby Maryi idącej do Elżbiety i pomagającej jej jako matce – czyli związanie kultu i modlitwy z konkretnym czynem – mówi abp Wacław Depo.

Obrady Komisji Maryjnej wpisały się w rozpoczynającą się na Jasnej Górze ogólnopolską konferencję pn..: „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu”. Rozpoczęła się ona od spotkania kustoszy sanktuariów maryjnych, w trakcie którego prelekcję pn. „Sanktuarium miejscem Nowej Ewangelizacji” wygłosił bp Adam Wodarczyk, członek zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterskiej KEP.

PK