Doroczny koncert słuchaczy Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbył się 26 marca w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Przed koncertem odprawiona została Msza św., którą koncelebrowali dyrektor instytutu ks. Mikołaj Węgrzyn oraz zastępca dyrektora ks. Łukasz Połacik. Po Eucharystii zgromadzeni w świątyni mogli wysłuchać Koncertu Pasyjnego, w którym utwory organowe i chóralne m.in. Bacha, Francka, Moniuszki, Rączkowskiego czy Szuniewicza zaprezentowali słuchacze studium. O koncercie opowiedział ks. Łukasz Połacik:
– Tak jakby w połowie wielkiego postu chcemy przeżyć te chwile, ten czas w skupieniu. W zeszłym roku ten koncert był koncertem Wielkanocnym, w tym roku Koncertem Pasyjnym chcieliśmy zaznaczyć ten szczególny czas, ale też odbyć takie nasze święto, czyli wyjście do ludzi i pokazanie umiejętności naszych słuchaczy. Polska pieśń pasyjna to jest taki ewenement. Mamy potężny i piękny zbiór tych pieśni. One może nie mogą tak wybrzmieć w całości w naszych kościołach w liturgii, bo w tej odnowionej perspektywie właściwie ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu są tygodniami pasyjnymi, ale przecież najlepszym powodem naszego nawrócenia jest patrzenie na Bożą miłość, na to, że Pan Jezus właśnie na krzyżu z miłości do nas oddaje swoje życie i dlatego chcieliśmy wydobyć chociaż część tego bogatego repertuaru żeby go właśnie pokazać.
Koncert poprowadziła Mariola Jeziorowska, a oprócz niej słuchaczy do występu przygotowywali Marcin Lauzer, Adam Mroczek, Karolina Banach, Jan Mroczek i Przemysław Kmieć.
Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie jest Wyższą Uczelnią Kościelną archidiecezji częstochowskiej. Celem głównym „Instytutu” jest promocja religijnej formacji wiernych, zarówno świeckich jak i konsekrowanych, do bardziej świadomego i aktywnego uczestnictwa w dziele ewangelizacji współczesnego świata, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w dziedzinę nauki, kultury i pracy ludzkiej, a także aktywnego udziału w życiu Kościoła i w ożywianiu społeczeństwa duchem chrześcijańskim.

ZD

Skip to content