Koncert z elementami refleksji św. Jana Pawła II

W Sali Papieskiej na Jasnej Górze 20 października został zorganizowany koncert z elementami refleksji św. Jana Pawła II „Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki”.

Pieśni ze śpiewnika domowego wykonali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. O tym dlaczego wybrano utwory Stanisława Moniuszki, mówi dr hab. Katarzyna Suska – Zagórska, wybitna śpiewaczka operowa:

Na pewno z tego względu, że ciągle jeszcze obchodzimy wielką rocznicę dwustulecia urodzin Stanisława Moniuszki. Poza tym uważam, że Moniuszko bardzo dobrze koresponduje z pewnymi ideami, które przekazywał nam w swoich homiliach i dysertacjach św. Jan Paweł II.

Katarzyna Suska – Zagórska mówi również o tym jak rozległy jest repertuar moniuszkowski:

Repertuar moniuszkowski, choć tak rozległy jest mało znany w gruncie rzeczy. Bo my znamy trzydzieści pieśni a jest ich trzysta. Oraz takich, których nie umieścił w śpiewniku domowym, czyli jeszcze więcej. I myślę, że te podstawowe pieśni są raczej lubiane, ale muszę powiedzieć, że pieśni Moniuszki nie są dla wykonawców łatwe. Ponieważ reprezentują taki styl pisania, który polega troszkę na tym, że całość jest powiedzmy umieszczona w dosyć średnicowych dźwiękach, ale od czasu do czasu pojawia się coś bardzo wysokiego na przykład. Więc są trochę takie zaskakujące i może dlatego młodzi śpiewacy, niektórych pieśni unikają bo one są po prostu bardzo trudne.

Koncert wpisał się w jasnogórskie obchody Dnia Papieskiego, które potrwają do wtorku, 22 października.

PG