Konferencja o 90-leciu Kościoła częstochowskiego

22_01_2016_konf_WIT_1

„Tryptyk łaski” – to nazwa konferencji naukowej dotyczącej 90-lecia powstania Kościoła częstochowskiego, która odbyła się w piątek 22 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Konferencja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Homilia ma to do siebie, że trzeba czerpać ze źródeł biblijnych. Powołanie dwunastu pokazuje na wspólnotę Kościoła jako wielkiej rodziny, w której każdy ma swoją łaskę, ale nie dla siebie, tylko dla dobra innych – mówi ks. abp Wacław Depo.

Jednym z prelegentów podczas konferencji był ks. abp senior Stanisław Nowak, który mówił o pielgrzymkach Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę i do Częstochowy.

– Istnieje łaska nawiedzin Kościoła Częstochowskiego przez Ojca Świętego, bo Piotr niesie łaskę, a każdy papież jest Piotrem swoich czasów, więc na pewno z przybyciem do swoich wiernych wiążą się wielkie dobrodziejstwa. Dlatego cieszymy się z tego, że zostaliśmy obdarowani siedmiokrotnymi nawiedzinami Piotra, Ojciec Święty Jan Paweł II był 6 razy, a Benedykt XVI raz – mówi ks. abp Stanisław Nowak.

Konferencję prowadził ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego.

– Zawsze obchód rocznicy powstania diecezji jest wielkim świętem, bo to są narodziny Kościoła partykularnego. Tego Kościoła, w którym żyjemy i w którym się zbawiamy, a którego dzieje powinnyśmy znać, bo to jest dziedzictwo duchowe i pasterzy i wiernych, przekazane nam, żebyśmy mogli z kolei ubogacić je i przekazać następnym pokoleniom – mówi ks. dr hab. Marian Duda.

Podczas konferencji wykład miał także ks. dr Jan Koclęga o charyzmacie maryjnym oraz ks. dr Jacek Kapuściński o życiu Kościoła Częstochowskiego w czasie wojny i PRL-u.

Tekst: Paweł Kmiecik

Zdjęcia: Aleksandra Mieczyńska