Konferencja prasowa Episkopatu Polski

Fot. Radio Fiat

W dniach 27-29 sierpnia na Jasnej Górze miało miejsce 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ostatniego dnia tych obrad, w godzinach popołudniowych, odbyła się konferencja prasowa. Uczestniczyli w niej abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, bp Marek Mendyk, bp Artur Miziński i bp Józef Wróbel.

Jednym z pierwszych tematów konferencji była normalizacja życia po pandemii koronawirusa. Podjęto temat powrotów do kościołów, a także przyjmowania Komunii św. na rękę. Abp Stanisław Gądecki podaje w tym temacie więcej informacji:

– W tej chwili, w czasie pandemii, jest to kwestia rozróżnienia pomiędzy przyjmowaniem Komunii na rękę i do ust. Nie ma jednoznacznej medycznej interpretacji dot. tego co jest bezpieczniejszym sposobem.

W trakcie obrad biskupi przyjęli dokument „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+”. Dokument podkreśla konieczność odnoszenia się z szacunkiem do osób identyfikujących się z LGBT+, ale sprzeciwia się dominacji życia społecznego przez te środowiska. Więcej w tym temacie mówi bp Józef Wróbel:

– Ktoś mógłby sądzić, że jest to stanowisko negatywne, ale nie. Ono jest negatywne tam gdzie musi być negatywne. Z drugiej strony jest jednak pozytywne, bo podkreśla godność osobową. Również osób, które określa się jako homoseksualne i transsekualne. Mówi o godności i przywołuje do jej poszanowania. Nie oznacza to jednak przemilczania prawdy o człowieku.

W związku z 30. rocznicą powrotu religii w szkołach, biskupi podjęli refleksję na temat stanu jej nauczania. Innymi tematami były także ogólne zasady prawne oraz problem wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Podczas obrad biskupi podziękowali także rodzicom, katechetom i nauczycielom za zaufanie. Życzyli także uczniom owocnego i bezpiecznego powrotu do szkół.

WB