Obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji w Częstochowie miały miejsce 1 czerwca. Rozpoczęły się o godz. 11:00 w Ratuszu konferencją pt. „Wpływ Ewangelików na życie miasta Częstochowy i okolic”, podczas której przypomniano m.in. historię społeczności ewangelików w naszym regionie. Podkreślono ich wkład w rozwój miasta i patriotyczną postawę podczas II wojny światowej. Organizator uroczystości i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Adam Glajcar, przypomina:

– To jest uroczystość miasta, ponieważ rok 2017 w woj. śląskim uchwałą Sejmiku Wojewódzkiego został nazwany Rokiem Reformacji, a reformacja zapisała się także na ziemi częstochowskiej, więc warto wspomnieć o tym, co i dla kogo ewangelicy zrobili. Już ok. 1530 r. w pobliskim Lublińcu istniała luterańska parafia. W częstochowskim powiecie pierwsza taka osada to Czarny Las, tam mieszkali budowniczowie kolei, zaś w Kamienicy Polskiej – tkacze. Założyli parafię, która została przeniesiona później do Częstochowy, gdzie zbierali się pierwotnie w prywatnym domu przy Alei Najświętszej Maryi Panny. Potem przy ul. Ogrodowej powstał Dom Modlitw, by w 1912 roku rozpocząć budowę tej pięknej świątyni.

Bp Paweł Anweiler wspomina czas, gdy był trzecim z kolei proboszczem częstochowskiej parafii. Kościół był stale otwarty, można było go zwiedzać i dowiadywać się np., co oznaczają liczby na ścianach. Także dla częstochowskich ewangelików stan wojenny był bardzo trudnym czasem.

Na konferencji obecny był abp senior Stanisław Nowak, który zwrócił uwagę na atmosferę tego ekumenicznego spotkania:

– Bardzo wiele można się było nauczyć. Przedstawiono tu historię kościoła protestanckiego, luterańskiego na ziemi częstochowskiej, przypomniano wiele nazwisk i dzieł, tak że można mieć piękny obraz tego, jak wyglądał luteranizm w Częstochowie. Drugie wrażenie to – spokój; nie było polemik, zacietrzewień czy wzajemnych wypunktowywań, co było źle – spotkanie przebiegło bardzo taktownie.

Ks. Jarosław Grabowski zwraca uwagę na stronę teologiczną:

– Dla mnie bardzo ważne jest to, żebyśmy podczas tego typu spotkań zwrócili uwagę na to, co stało się przyczyną wystąpienia Lutra, dlaczego to wydarzenie, które miało miejsce 500 lat temu, rzeczywiście było tak przełomowe, czyli sięgamy do źródeł. Oczywiście sama konferencja ma za zadanie zwrócenie uwagi na rolę ewangelików w naszym mieście – Częstochowie, która to Częstochowa, duchowa stolica Polski, kojarzona jest przede wszystkim z Jasną Górą, więc obecność tutaj ewangelików dla niektórych może być zaskakująca. Tego typu spotkanie może być okazją do tego, żeby zwrócić uwagę na współpracę, już międzywojenną, bardzo ścisłą i przykładną, katolików z ewangelikami. Ale przy okazji pamiętać o tym, co stało się przyczyną reformacji. Pamiętamy o konieczności reformy w Kościele, potrzebie odnowienia życia chrześcijańskiego, a nie o samej reformacji – samego podziału, niezgody. 500-lecie reformacji jest okazją do tego, żeby sobie przypomnieć tę bardzo ewangeliczną zasadę odnowienia życia chrześcijańskiego i wspólnego kroczenia za Jezusem, razem – katolicy z ewangelikami.

Po konferencji odbyła się promocja książki autorstwa ks. Leopolda Wojaka pt. „Kronika Parafii Częstochowskiej” oraz otwarcie wystawy „Ewangelicy w Częstochowie”. Na cmentarzu przy ul. Rocha złożono wiązanki na grobach pierwszego burmistrza Częstochowy Ignacego Brenecka i pierwszego proboszcza, ks. Leopolda Wojaka. O godz. 18:00 – koncert zespołu Impast w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Śląskiej 20.

AD

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content