Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na JG

Spotkaniem Kolegium Moderatorów w Domu Pielgrzyma zakończyła się dziś (27 lutego) Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Tegoroczna, 42. już Kongregacja, w dużej mierze poświęcona była postaci ojca założyciela – ks. Franciszka Blachnickiego, w związku z przypadającą w tym roku 30-tą rocznicą jego śmierci. Do częstochowskiego sanktuarium przybyli 24 lutego moderatorzy i animatorzy zarówno z kraju, jak i zagranicy. Towarzyszą im siostry zakonne i kapłani na czele z abp. Adamem Szalem, delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Dla abp. Szala Kongregacja to niezwykle ważne wydarzenie, które pomaga wejść w tematy wiodące w następnym roku formacyjnym.

– Do tej pory zastanawialiśmy się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W przyszłym okresie formacyjnym będziemy patrzeć na Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i jego relację z Niepokalaną. Ten element maryjności jest niezwykle istotny we wspólnocie oazowej. Rekolekcje wakacyjne są oparte na tajemnicach różańcowych. To jest znak maryjności Ruchu Światło-Życie. Istotna jest także figura Matki Bożej, która znajduje się na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem – wylicza abp. Szal.

W sobotnim programie Kongregacji najważniejszym puntem dnia dla oazowiczów była Msza św. W Bazylice jasnogórskiej sprawował ją bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. W swoim słowie zwrócił uwagę, że Kongregacja jest czasem dziękowania Bogu za dar Ruchu Światło-Życie w Kościele. – Chcielibyśmy to dziedzictwo przekazać, pomnażać i wędrować. Żywy Kościół, Kościół Matką, Matka Kościoła. To zadziwiające, że trzeba sobie uświadomić i warto to zrobić, że historia ludzkości jest prowadzona przez Boga i niema przypadków. Wpływamy na siebie wzajemnie. Teoria ks. Blachnickiego to zbiór inspiracji, które otrzymał, to dar nawrócenia, dar spotkania także ze św. o. Maksymilianem – podkreślał bp Turzyński.

Istotnym momentem Kongregacji były uroczyste nieszpory z błogosławieństwem nowo przyjętych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie, którym przewodniczył ks. Marek Sędek – moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Dla uczestników, w tym także przedstawicieli archidiecezji częstochowskiej, to doświadczenie spotkania się w oazowym gronie umacnia do dalszej służby na rzecz Kościoła. – Jestem w diakonii stałej Ruchu Światło-Życie. Doświadczam tego, że wspólnota oazowa chce wychowywać młodych. Przede wszystkim uczy odpowiedzialności, pomaga w samowychowaniu, podejmowania odpowiedzialności w Kościele, stawania się prawdziwie dojrzałymi chrześcijanami – wylicza Anna.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. W tegorocznej Kongregacji na Jasnej Górze uczestniczyło blisko tysiąc osób. O posługę muzyczną w czasie 52. Kongregacji Odpowiedzialnych zatroszczyli się członkowie Ruchu Światło-Życie z naszej archidiecezji.

fot. Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content