Kościół św. Zygmunta w Częstochowie był piętnastym spośród czterdziestu kościołów stacyjnych ustanowionych przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. Przypomnijmy, że idea pielgrzymowania do kościołów, jako stacji istnieje w Częstochowie już drugi rok.

Tradycja ta została zasięgnięta z Rzymu, gdzie od starożytności istniała tam tradycja pielgrzymowania do kościołów „wiecznego miasta” w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. W środę 11 listopada Mszy św. przewodniczył bp senior Antoni Długosz. W homilii mówił on m.in. o cudownym rozmnożeniu pokarmu przez Jezusa na pustyni.

– Przychodzi Pan Jezus w nasze życie, nie dzieli ludzi na złych i dobrych lub grzeszników i świętych. Czysty – nieczysty, każdy ma do Niego prawo. On powoli przygotowuje nas na cud Eucharystii. Nadarza się do tego okazja. Kilkanaście tysięcy ludzi na pustyni słucha katechez Pana Jezusa. Trwa to kilka godzin. W pewnym momencie Pan Jezus przerywa katechezę i zwraca się do apostołów:
– Dajcie im jeść, od kilku godzin nic nie jedzą.
– Panie, kto jest w stanie nakarmić taką liczbę ludzi?
– jaki macie pokarm?
– Kilka chlebów, trochę ryb.
– Każcie ludziom usiąść…
Jezus błogosławi ten pokarm i dokonuje cudu rozmnożenia chleba oraz ryb i nakazuje, aby apostołowie rozdawali je ludziom
– opowiadał w homilii bp Długosz.

Kolejną stacją będzie Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze. Czuwanie, w którym weźmie udział bp Antoni Długosz, rozpocznie się o północy ze środy na czwartek.

BNO

Skip to content