Kościoły stacyjne w Częstochowie – kościół św. Rocha

W kościele św. Rocha w Częstochowie wierni modlili się podczas Eucharystii sprawowanej w ramach kolejnego przystanku tzw. kościołów stacyjnych. W szósty dzień Wielkiego Postu Mszę św. odprawił bp Andrzej Przybylski.

Zgodnie z ideą kościołów stacyjnych, każda z częstochowskich świątyń staje się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu. Msze św. sprawowane są codziennie w innych miejscach. O idei 40-dniowej modlitwy mówi bp Andrzej Przybylski.

– Wielki Post to jest nasza paschalna droga ku zmartwychwstaniu – od śmierci do życia, od niewoli do wolności. Tę drogę wyznaczamy stacjami na wzór rzymskich, ponieważ jesteśmy Kościołem Rzymskokatolickim. Chcemy brać przykład z rzymskiej inspiracji i właśnie dlatego wędrujemy w Częstochowie od kościoła do kościoła. Właśnie w takiej drodze chcemy przeżywać Wielki Posta.

W tym roku szóstego dnia Wielkiego Postu rzymską stacją jest Bazylika św. Piotra w Okowach. Podczas homilii bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że Rzymianie modlą się w świątyniach już od wieków. Teraz przyszła kolej również na Polaków, aby przez 40 dni Wielkiego Postu nauczyli się jak pokonać grzech i trwale oczyścić serce.

– Jeśli Pan Bóg mówi do nas – bądźcie świętymi, chce powiedzieć, żebyśmy byli piękni, szczęśliwi i wolni od zła. To właśnie oznacza świętość oraz wolność. Mamy 40 dni wędrówki, aby stać się człowiekiem świętym, dobrym i wolnym od zła. Myślę, że wszyscy chcielibyśmy tacy być, ale widzimy jednocześnie, jak bardzo jesteśmy spętani grzechem. Czasem większe posiadanie czegoś i bogacenie się jest ważniejsze niż nasze piękno i wolność. Widzimy świat, który dla pieniędzy jest w stanie zdradzić Boga. To są nasze niewole. W Bazylice św. Piotra w Okowach właśnie o takiej niewoli przypominają łańcuchy. W historii aresztowań św. Piotra Apostoła przypominają też, że Bóg może dać człowiekowi siłę, wyzwolić z każdego uzależnienia oraz grzechu.

Bp Andrzej Przybylski przypomniał też, że istnieją dwie metody wyzwolenia z grzechu ku wolności: praktyka postu oraz jałmużny. Modlitwa podczas trwania tzw. kościołów stacyjnych ma przygotować wiernych do jak najlepszego przeżycia tajemnicy Wielkiej Nocy i Zmartwychwstania Pańskiego.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content