„Królewska pieśń narodu” – kolejne spotkanie przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

Siódme spotkanie z cyklu „Maryjna droga do świętości Stefana kardynała Wyszyńskiego” fot. Radio Fiat

27 września w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Maryjna droga do świętości Stefana kardynała Wyszyńskiego”, wpisujące się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Temat spotkania brzmiał: „Królewska pieśń narodu. Historia zapisana słowami i muzyką”. Dyskusja toczyła się między emitowanymi fragmentami oratorium o prymasie Wyszyńskim “Soli Deo Per Mariam”. Nagrania prezentowane podczas spotkania zostały zarejestrowane podczas uroczystego koncertu w bazylice jasnogórskiej 4 listopada 2018 roku.

O tym, dlaczego dzieło powstało, mówił o. Mariusz Tabulski:

-Chciałbym powiedzieć o kimś bardzo ważnym, to znaczy o Instytucie Prymasa Wyszyńskiego. Instytutowi bardzo zależało na tym, żeby to oratorium o prymasie powstało. W sercu pani Stanisławy Grochowskiej,  przełożonej generalnej, przez wiele lat było to pragnienie i modlitwa całego instytutu, żeby właśnie to oratorium było przygotowane i wykonane przez kogoś szczególnego. Przez długi czas nie udawało się znaleźć ani autora libretta, ani kompozytorów. Podejmowane były różne próby i po prostu cały czas nie dochodziło do momentu szczególnego.

Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, który spotkał się z uczestnikami niedzielnego wydarzenia za pośrednictwem drogi internetowej. Muzyka została napisana przez dwóch kompozytorów: Huberta Kowalskiego i Piotra Pałkę. Drugi z twórców, obecny w Sali Papieskiej, opowiadał zebranym o swoich odczuciach i przemyśleniach dotyczących oratorium:

-To jak słucham części Huberta, mam wrażenie, że to wszystko tworzy całość. Często ludzie pytają, bo to już nas nasz wspólny trzeci utwór, taki wielkoformatowy, gdzie do jednego libretto pisze dwóch kompozytorów, czy to jest możliwe? Często się zastanawiam, czy to jest możliwe. Czasami próbowałem tłumaczyć, że mamy wspólny mianownik duchowy, bo Pan Bóg i życie wiarą na co dzień jest dla nas czymś ważnym. Jest fundamentem, a wszystko co się potem dzieje, myślę że tworzył Duch Święty.

Obecny na spotkaniu o. Grzegorz Prus, przez ostatnie sześć lat pełniący funkcję przeora klasztoru na krakowskiej Skałce, został powołany nowym dyrektorem Instytutu Maryjnego. Zastąpi na tym stanowisku o. Mariusza Tabulskiego, który na koniec spotkania skierował słowa wdzięczności:

-Bardzo dziękuję za tę drogę, bo to dla mnie ostatnie spotkanie w tej drodze maryjnej, w takiej formie oczywiście. Pan Bóg myślę, że poprowadzi jeszcze dalej. Dziękuję za tę wspólną drogę w ramach tych spotkań właśnie z panią Małgosią Bartas-Witan, której bardzo dziękuję, że podjęła się tego pomagania organizacji spotkań.

Kolejnym punktem wieczoru był Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Tabulski:

-Uczymy się pokornego obcowania z Tobą. Tu na Jasnej Górze, wraz z instytutem Prymasa Wyszyńskiego, my Paulini i pielgrzymi czuwamy na modlitwie, prosząc o beatyfikację czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, modląc się przez niego za Kościół za Ojczyznę za Ojca Świętego i pasterzy, prosimy o dochowanie wierności ślubowaniom.

Nocne czuwanie modlitewne, z modlitwą o ustanie epidemii w Polsce i na świecie, zakończyła Msza św. sprawowana o północy.

JS

 

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content