Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

30 marca w Kościołach w całej Polsce przeżywaliśmy Wielki Piątek. Wspominaliśmy mękę i śmierć krzyżową naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. W Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie o godz. 18 została odprawiona Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył bp Antoni Długosz:

– Jest to jedyny dzień kiedy nie odprawia się Mszy św. Będziemy w wyjatkowy sposób adorowali krzyż oraz wysłuchamy męki według św. Jana i będzie Komunia św. z hostii zakonsekrowanej w Wielki Czwartek. Na koniec przeniesiemy Pana Jezusa z ołtarza wystawienia do grobu. Adoracja potrwa całą noc. Dzisiaj staramy się w szczególny sposób odprawić Drogę Krzyżową, by uświadomić sobie tę prawdę, że Pan Jezus uczy nas miłości do każdego człowieka, nawet do największego wroga. Chrystus uczy nas miłosierdzia. Szczególnie w Wielki Piątek, kiedy oddaje życie nawet za tych, którzy kpią z jego miłości, pogardzają ją i nie chcą w nią wierzyć. Jezus jest Bogiem miłosierdzia i samą miłością i tego będziemy się uczyli przez całe nasze życie. – mówi.

Po zakończonych uroczystościach wielkopiątkowych, Najświętszy Sakrament został wystawiony do całonocnej adoracji. Jutro Wielka Sobota, oprócz święcenia pokarmów, wieczorem odbędzie się uroczystość Wigilii Paschalnej. W Bazylice Archikatedralnej zostanie odprawiona o godz. 21. Po uroczystości zostanie odprawiona Msza św. rezurekcyjna, zakończona procesją wokół archikatedry.