Ludzie Morza już od 38 lat przybywają do Matki Bożej

Pielgrzymka Ludzi Morza, Msza święta w Kaplicy MB fot. Radio Fiat

Na Jasną Górę po raz 38. przybyła Pielgrzymka Ludzi Morza. 19 września pątnicy zgromadzili się na wspólnej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Słowa przywitania skierował do przybyłych o. Bernard Wulczyński:

-„Ave Maris Stella”, myślę, że takimi słowami dzisiaj najtrafniej możemy przywołać naszą Panią i Królową. „Witaj Gwiazdo Morza”. A to dlatego, że w domu Matki, na Jasnej Górze zbierają się pielgrzymi Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Morza, z trójmiasta, Półwyspu Helskiego, wybrzeża zachodniego, z wielu innych miejsc. Przychodzą, aby swoją pracę, to co jest doświadczeniem życia codziennego, składać w ręce Matki, aby była gwiazdą przewodnią na drodze ich życia. Myślałem nad mądrym tekstem, którym można przywitać ludzi morza i przyszła mi do głowy pieśń żeglarska o słowach, które na pewno znacie: 

„Hej me Bałtyckie Morze
Wdzięczny ci jestem bardzo
Toś ty mnie wychowało
Toś ty mnie wychowało
Szkołeś mi dało twardą”

Tak. Potrzeba wam na pewno wytrwałości w waszej pracy i chciałbym, żeby to „Bałtyckie Morze”, ale i te wszystkie wody, po których pływacie, wam sprzyjały. Aby zawsze, kiedy pojawi się burza, był ten, który tę burzę uciszy – Jezus Chrystus.

Mszy św. przewodniczył bp Ryszard Kasyna, krajowy promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza:

-Nasze rodzina morska, wierny lud boży, związany z pracą na morzu, zarówno marynarze, portowcy, stoczniowcy,  rybacy, pracownicy administracji, młodzież szkół morskich, wykładowcy uczelni morskich, poczty sztandarowe, duszpasterze, kapelani, przybyliśmy jako pielgrzymi. Przybyliśmy do Królowej Polski, polskiego morza wraz z Jezusową i naszą matką, Panią naszą Jasnogórską prosić o boże błogosławieństwo, doświadczyć tak po ludzku matczynego ciepła. Przynieśliśmy dziś, jak każdego roku, nasze życie, życie ludzi morza, z jego troskami, problemami, nadzieje nasze, duchowe ofiary, zwycięstwa, sprawy trudne i słabe niekiedy. Ten trud zmagania się nieustannego. Nie tylko myśląc o morzu. Dzisiaj patrząc na świat, również z pandemią i jej skutkami, aby złożyć to wszystko, tu dziś przed obliczem Maryi.

Bp Kasyna, w kontekście budowania wspólnoty i jedności przywołał słowa papieża Polaka:

-Jak przypomniał nam również św. Jan Paweł II w Gdyni, w 1987 roku, morze mówi człowiekowi o potrzebie szukania się na wzajem, o potrzebie spotkania i współpracy, o potrzebie solidarności międzyludzkiej i międzynarodowej. I jako morska, jezusowa rodzina pielgrzymujemy tu od 38 lat, by poczuć się w tej wspólnocie.

W program pielgrzymki oprócz Eucharystii wpisał się także Apel Jasnogórski oraz droga krzyżowa na jasnogórskich wałach.

JS