Milczący język miłości – Suma odpustowa w dzień Święta Narodzenia NMP

W dzień Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 11.00 na Jasnej Górze miała miejsce Suma odpustowa. Połączona była z zakończeniem Kongresu Różańcowego, dlatego bp senior Józef Michalik z archidiecezji przemyskiej, który głosił kazanie, oparł się szczególnie na modlitwie różańcem. Podkreślał wartość tej modlitwy:
– Takim zdrowym źródłem pobożności jest droga, którą wskazał sam Bóg wybierając Maryję: droga z Maryją. Modlitwa różańcowa to wchodzenie w tajemnice wiary, które człowiek próbuje kontemplować. Warto pamiętać, że różaniec to nie tylko słowa, ale modlitwa milczenia aby mieć czas na przyjęcie tego słowa.
Częstochowa to szczególne miejsce, aby zgłębiać tajemnice różańca:
– Myślę, że to, że kongres kończy się w 300 rocznicę koronacji to zwieńczenie. Często uczymy się w Częstochowie pogłębionego różańca. Zresztą to miasto ma ciągle tę misję świadectwa życia wiarą w codziennym życiu.
Abp Michalik szczególnie podkreślał potrzebę ciszy, bo Pan Bóg słucha najchętniej milczącego języka miłości. Mówił też o oddaniu się Duchowi Św., wsłuchiwaniu się w Jego impulsy, a On pozwoli zgłębić tajemnice różańca.

KN