W ramach inicjatywy „Od św. Gabriela do św. Jana Pawła II. Światowe Dni Młodzieży w życiu Kościoła i świata”, organizowanej przez włoską diecezję Teramo-Atri, w sobotę, 11 maja Jasna Góra za pośrednictwem telemostu uczestniczyła w międzynarodowej modlitwie z młodymi i w intencji młodych. Dzięki połączeniu satelitarnemu w modlitwie różańcowej zjednoczyli się wierni z Urugwaju, Kenii, Indii, Słowacji, Polski oraz uczestnicy II Międzynarodowego Spotkania Młodych w sanktuarium św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej w Teramo we Włoszech.

Modlitwę w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej poprowadził bp Andrzej Przybylski. – Ważne jest, abyśmy jako Polacy zobaczyli, jak wielkie znaczenie ma dla nas chrześcijan Maryja czczona w różnych sanktuariach świata – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Hierarcha cieszył się, że inicjatywa międzynarodowej modlitwy nawiązała do Światowych Dni Młodzieży zapoczątkowanych przez św. Jana Pawła II. – To on był inicjatorem takich telemostów, kiedy młodzi z różnych sanktuariów maryjnych jednoczyli się w modlitwie. Wierzę, że jest to modlitwa jedności i o pokój, zanoszona przez wstawiennictwo Maryi z intencją, byśmy nabrali więcej odwagi do świadczeniu o Bogu i Maryi w świecie, który od Boga się oddala – stwierdził bp Andrzej Przybylski.

Podczas połączenia satelitarnego, przed rozpoczęciem Różańca, hierarcha krótko zaprezentował sanktuarium jasnogórskie, wspominając VI Światowy Dzień Młodzieży, który przeżywany był w Częstochowie w 1991 r. – Na częstochowskim wzgórzu razem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II modliło się ponad 1,5 miliona młodych ludzi. Po raz pierwszy na to spotkanie przybyła młodzież z Europy Wschodniej m.in. z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Jak powiedział papież, wreszcie Europa mogła oddychać tutaj dwoma płucami – Wschodu i Zachodu.

W ramach międzynarodowej modlitwy z młodzieżą i za młodych wierni zebrani na Jasnej Górze rozważali tajemnicę Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Maciej Orman

wykorzystano informacje BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content