Msza Św. Dziękczynna za beatyfikację założyciela Rycerzy Kolumba

Grafika: Michael J.McGivney

W niedzielę 8 listopada na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. dziękczynna za beatyfikację założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela J. McGivneya. Z powodu wprowadzenia nowych obostrzeń została odprawiona z ograniczonym udziałem wiernych. Przewodniczył jej abp Wacław Depo.

We Mszy św. uczestniczyła delegacja przedstawicieli Rycerzy Kolumba. Łączna liczba wiernych biorących w niej udział była niewielka. Powodem jest oczywiście pandemia. We Mszy św. można było jednak uczestniczyć za pośrednictwem transmisji online.

Ks. Michael J. McGivney został beatyfikowany 31 października tego roku. Rycerze Kolumba podkreślali wtedy, że uroczystość beatyfikacji była wielkim świętem nie tylko dla ich organizacji, ale dla całego Kościoła. Ks. McGivney to amerykański duszpasterz, który w 1882 roku założył organizację Rycerze  Kolumba. Od tego czasu zakon się rozrastał i aktualnie liczy prawie 2 mln członków. Tworzą oni jedność, oraz wykazują się czynami miłosierdzia, mówi abp Wacław Depo:

Niewątpliwie jest to charyzmat tamtego czasu, ale podkreślam tu przede wszystkim zaangażowanie mężczyzn. Jest organizacja, która skupia braterską jedność mężczyzn wzajemnej pomocy zwłaszcza wobec ludzi potrzebujących. Dlatego ta pewnego rodzaju tajność była postrzegana niezbyt właściwie poprzez różne ośrodki. Dzisiaj, kiedy mamy już prawie 2 mln członków tej organizacji i konkretne czyny miłosierdzia, to wtedy rozumiemy, że jest to pewne świadectwo wiary, a nie tylko samej modlitwy.

Rycerze Kolumba są największą na świecie katolicką organizacja świecką o charakterze charytatywnym. Jej nazwa ma upamiętniać postać Krzysztofa Kolumba. Mogą przystąpić do niej tylko mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Więcej na temat organizacji mówi jeden z jej członków Bartłomiej Wiśniewski, którego słuchacze naszego radia mogą kojarzyć z porannego pasma niedzielnego:

Rycerze Kolumba działają w myśl zasady „w służbie Jednemu, w służbie wszystkim”, a nasza działalność opiera się na czterech filarach: miłosierdziu, braterstwu, jedności i patriotyzmie. Są działania wielkie, takie bardzo ideowe, wspierające kościół czy pamięć historyczno-patriotyczną dla naszego kraju, ale są też działania przyziemne gdzie po prostu skupiamy się wokół pomocy parafianom skupionych wokół wspólnoty duchowej, w której działają Rycerze Kolumba. Do dzieł wielkich możemy zaliczyć te związane z obroną życia czy chociażby teraz z obroną kościołów przy protestach.

Od ponad tygodnia Rycerze mogą pochwalić się tym, że założyciel ich organizacji jest błogosławiony. Pomimo trudnych czasów, w których przyszło nam żyć, znalazło się wiele osób, które na Jasnej Górze oraz przed ekranami komputerów i telewizorów zebrało się, by podziękować za ten dar.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content