Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników na Jasną Górę

Mszą św. w bazylice jasnogórskiej w sobotę 31 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, katowicki biskup pomocniczy.

W homilii hierarcha nawiązał do przypowieści o talentach, znajdującej się w Ewangelii wg św. Mateusza:

Zostaliśmy wyposażeni w takie dary, talenty, zdolności. Z pewnością też mamy takie, czy inne słabości, żeby z pomocą łaski Bożej nad nimi pracować. W dzisiejszej Ewangelii Bóg przekazuje nam swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden. Każdemu według jego zdolności. Mam talent, to nie tylko program telewizyjny, gdzie podziwiamy talenty, zdolności. Każdy z nas może o sobie powiedzieć – mam talent. To ogromny dar, ale także zadanie żebyśmy te nasze zdolności, te nasze talenty rozwijali, współpracując z łaską Boga.

Biskup Grzegorz Olszowski, przypomniał także, że to miłość nadaje sens naszemu życiu:

W aklamacji przed Ewangelią są słowa – „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. A jak nas Pan Jezus umiłował? Umiera z miłości za każdego z nas na Krzyżu. To miłość nadaje sens naszej pracy, naszemu życiu. Talent to także może być jakaś słabość, może nie raz bezradność. Wtedy jest okazja by wszystko oddać Panu Bogu. Talentu nie mierzy się tylko i wyłącznie sukcesem. Ale nie raz talent okupiony jest cierpieniem, pracą, wysiłkiem. A, więc zachęcam was tutaj zgromadzonych za św. Pawłem, abyście się coraz bardziej doskonalili w miłości, starajcie się zachować spokój, spełniajcie własne obowiązki i pracujcie własnymi rękami. Amen.

Podczas Mszy św. śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”.

PG