Na Jasnej Górze rozpoczęły się Pawełki

Dziewięciodniowe nabożeństwo nowennowe ku czci św. Pawła I Pustelnika, tzw. Pawełki, rozpoczęło się w sobotę 12 stycznia na Jasnej Górze. Ojcowie i bracia paulini procesyjnie przeszli z zakrystii przez Bazylikę do Kaplicy św. Pawła I Pustelnika niosąc relikwie świętego. W kaplicy relikwie zostały wystawione w relikwiarzu na ołtarzu, a następnie odśpiewano hymn opowiadający o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła w grocie skalnej na pustyni w Egipcie na przełomie III i IV wieku.
– Na dziewięć dni przed zewnętrzną uroczystością ku czci św. Pawła I Pustelnika w naszych klasztorach zakonnych w Polsce i za granicą obchodzimy nowennę ku czci tego świętego – mówi o. Andrzej Grad. – Podczas tej nowenny śpiewamy hymn ku czci św. Pawła opowiadający jego historię, jego życie i to, czego dokonał. Dla nas paulinów ten czas nowenny jest czasem kiedy przyglądamy się raz jeszcze postaci, którą bł. Euzebiusz postawił jako wzór dla pierwszych wspólnot paulińskich, wzór życia oddanego Panu Bogu, ale przez to chcemy również tym, którym posługujemy w naszych parafiach, pokazać postać św. Pawła, który mimo tego, że żył w III wieku to jest myślę cięgle postacią aktualna i dobrą także na nasze czasy.
Uroczystość odbyła się przy udziale Orkiestry Jasnogórskiej oraz chóru Pueri Claromontani. Na zakończenie nabożeństwa wierni mogli ucałować relikwie św. Pawła.
Przez dziewięć kolejnych wieczorów paulini oraz wierni uczestniczą w nabożeństwie wysłuchując również słów o życiu i dziełach św. Pawła. Główna uroczystość, która przypada w dziewiątym dniu nowenny, w niedzielę, połączona jest zawsze ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Podczas uroczystości kapłan podchodzi do każdego dziecka i błogosławi je. Najmłodsi otrzymują też przygotowane przez paulinów prezenty – obrazki i słodycze.

ZD