Nauka miłosierdzia – książka bp. Antoniego Długosza

DSCF6832

„Pan Jezus uczy nas miłosierdzia” to publikacja dla najmłodszych, którą jej autor, ks. bp Antoni Długosz, prezentował dzisiaj (14 lutego) w kościele NMP Częstochowskiej w Częstochowie. W spotkaniu z bp Długoszem, zwanym „biskupem od dzieci”, uczestniczyły setki młodych ludzi.

Miłosierdzie to więcej niż miłość, to czynne działanie. Książka to przypomnienie, w jaki sposób zwrócić się w stronę dobra. – Chciałem przypomnieć przesłanie Pana Jezusa związane właśnie z uczynkami co do duszy i co do ciała, a ponieważ, można powiedzieć, uczynki co do duszy i co do ciała są jakby streszczeniem wyzwań i przykazań Bożych, warto, żeby przybliżyć dzieciom w jaki sposób możemy nie tylko słowem, ale konkretnym czynem realizować te wyzwania i przesłania, które są szalenie ważne, dlatego że, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pomagają nam w kolejnym nawracaniu się. Pan Jezus nie mówi nam: nawróćice się, bo to jest niemożliwe w kontekście naszych słabości, ale mówi, żeby całe nasze życie było okresem, kiedy będziemy pokonywali zło, a zwracali się w stronę dobra, czyli starali się, żeby być przedłużeniem słów i czynów Pana Jezusa – mówi ks. bp Antoni Długosz.

Bp Długosz przypomina, że wyzwanie Pana Jezusa: pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, jest wyzwaniem każdego księdza. – Nie zakładamy rodziny właśnie po to, żeby być dyspozycyjnymi dla wszystkich dzieci. Stąd też zawsze mówię dzieciom, że kiedyś byłem ich ojcem, a teraz jestem ich dziadkiem, bo już jestem wiekowym człowiekiem, […] który chce im służyć poprzez piosenkę, poprzez katechezę – wyjaśnia.

Bieżący rok jest przeżywany jako Rok Miłosierdzia. Książka „Pan Jezus uczy nas miłosierdzia” została zilustrowana przez Barbarę Poniedziałek.

Krzysztof Rygalik