Niosą nadzieję i ufność

17 września to 51. Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym dniu Kościół przypomina kim jest dziennikarz i na czym polega jego praca. Dziennikarze poszukują wiadomości z pierwszej ręki, aby służyć prawdzie. W praktyce ta prawda naginana jest na potrzeby różnych stacji radiowych, czy telewizyjnych. Mówił o tym w Niedzielę Środków Społecznego Przekazu w homilii ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat podczas Mszy św. w Mstowie:
– Dziennikarz ma być sługą prawdy. Stało się niestety tak, że bardzo często dziennikarz jest na usługach tego, który mieni się właścicielem prawdy. Tego, który myśli sobie, że skoro ma pieniądze, to ma monopol na prawdę.
Ks. Zaborski mówił wiernym, aby spróbowali prześledzić, w jaki sposób ta sama informacja podawana jest w różnych mediach. Można wtedy zauważyć, że każde mediów przedstawia je w inny sposób. Zachęcał także do słuchania Radia Fiat, lektury Tygodnika “Niedziela” i śledzenia lokalnych oraz ogólnopolskich mediów katolickich:
– Nasze radio jest profilowane na człowieka, który chce żyć wiarą. Stąd w ciągu każdej godziny kilka sekund Ewangelii dla Zabieganych, czy kropel wiary, ufności i nadziei. Tylko na fundamencie prawdy o Jezusie Chrystusie możemy budować nową nadzieję. Nasze radio chce być waszym radiem. Chcemy mówić o tym, co się dzieje za rogiem i o naszych sprawach. I codziennie mówimy o tych sprawach. Dlatego zachęcam do sięgania po nasze media: po naszą “Niedzielę”, Radio Fiat, czy inne rozgłośnie, abyśmy stawali się stawali się sprawcami dobrej fali, którą Bóg dokonuje przez nas – zwykłych zjadaczy chleba.
Na 51. Dzień Środków Masowego Przekazu Ojciec Franciszek wybrał hasło: “<<Nie lękaj się, bo ja jestem z tobą>> (Iz 43,5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”. Zachęca również media, aby kierowały się logiką dobrej nowiny. Abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu dodał, że prawda i solidarność najskuteczniej przyczyniają się do przezwyciężania nienawiści. Są one również niezbędne do przekazywania nadziei i ufności w naszych czasach.

Pełna homilia ks. Piotra Zaborskiego z Mstowa – 17.09.2017 r.:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/09/homilia.mp3]

KN

zdjęcia: Aleksandra Mieczyńska