O Bogu po ludzku. Promocja książki ks. Jarosława Grabowskiego

web_ksiazka_ks_grabowski_as

25 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater odbyło się spotkanie autorskie z ks. Jarosławem Grabowskim, który do rąk czytelników oddał swoją kolejną publikację O Bogu po ludzku. Autor proponuje swoisty przewodnik dla poszukujących.

-Teologia ma ludzkie oblicze Wszystko zależy jednak od księdza, który głosi. W tym wymiarze mówienia o Bogu po ludzku, językiem przystępnym, o sprawach boskich, o których na co dzień się nie mówi książka jest teologiczna. Chciałem prosto, zrozumiale, ale nie banalnie, nie archaicznie. Chcę żeby ta książka trafiła do poszukujących, a przecież każdy z nas poszukuje Boga na drodze wiary – dzielił się autor. 

W spotkaniu wzięli udział m.in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego czy członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Dla tych pierwszych ks. Grabowski to nie tylko autor publikacji, ale przede wszystkim wykładowca. 

– Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książki dowiem się o Bogu konkretnym, o którym mówi Papież Franciszek. Odkryję Boga po ludzku, tak jak zapowiada tytuł publikacji. Każdy z nas poszukuje Boga w swoim życiu, aż do momentu spotkania Go twarzą w twarz, więc książka jest i adresowana do nas kleryków. Kończę już zajęcia w seminarium i liczę, że ta książka będzie takim podsumowaniem wszystkiego. Prawda teologiczna pokazana w łatwy sposób będzie dobra do przeczytania w czasie ferii między nartami – tłumaczą klerycy Kamil Kidawski i Bartosz Kasprzak oraz diakon Piotr Szeląg. 

Gościem honorowym spotkania był ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, który już oddaje się lekturze. -Jeszcze nie przeczytałem do końca, ale już znam jej treść z tekstu przysłanego do recenzji. Każde objawienie się autora pokazuje niespokojność pytań. Ta postawa powinna nam towarzyszyć do końca życia. Bóg jest tajemnicą, która przekracza nasz ludzki rozum, ale ten rozum jest światłem, który pomaga nam objąć Boga, który jest bliski – dzielił się hierarcha. 

Książka jest owocem współpracy Radia Fiat i Edycji św. Pawła. Na naszej antenie od poniedziałku do piątku można słuchać audycji ks. Jarosława Grabowskiego Wiara poszukujących o godz. 17.30. – Spełniło się moje pragnienie rozmów o wierze. Takie rozmowy są potrzebne i audycje ks. Jarosława są tego najlepszym przykładem. Widzieliśmy jak ksiądz Jarek ewoluował jeśli chodzi o język. Szukał języka komunikatywnego, aby mówić o sprawach trudnych, które można przyjąć tylko na wiarę – mówi ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat. 

O Bogu po ludzku to nie pierwsza książka ks. Jarosława Grabowskiego wydana nakładem wydawnictwa Edycji Świętego Pawła. Wcześniej ukazała się Wiara poszukujących. Przewodnik dla pytających o wiarę. – Publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie może być inaczej, bo ks. Grabowski znany jest czytelnikom. Warto zauważyć, że potrzeba dziś dobrych książek o wierze pisanych na naszym polskim gruncie, przez naszych polskich księży – tłumaczy Agnieszka Madejska – specjalista ds. promocji. 

Podczas spotkania autorskiego była również okazja do posłuchania wartościowej muzyki. Wydarzenie uświetniła formacja Impast. Jak to się stało, że muzycy zagrali podczas promocji książki? – Cieszymy się, że dostaliśmy zaproszenie na dzisiejszą promocję książki, bo chcemy odnajdywać się w różnych sytuacjach. Dla nas jest to wielka radość, że nasza twórczość może zaistnieć podczas rozmaitych wydarzeń. Zagramy utwory, które zwiastują naszą drugą płytę, ale i pieśni uwielbienia – odpowiada Aleksandra Kowalska – liderka zespołu.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Mieczyńska.