O św. Franciszku Salezym

Dzisiejszy dzień poświęcony jest osobie św. Franciszka Salezego – szczególnie ważnej dla świata mediów. Patronem dziennikarzy i katolickiej prasy ogłosił go Papież Pius XI w 1923 roku.

Postać biskupa i doktora Kościoła przybliża nam kierownik Referatu ds. Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej i dziennikarz katolickiego tygodnika „Niedziela”, ks. Mariusz Frukacz:

Bardzo wybitna postać przełomu XVI/XVII w. Początkowo miał karierę prawniczą, ale potem przyjął święcenia i został biskupem Genewy. Zasłynął przede wszystkim z tego, że był wielkim misjonarzem. Święty Franciszek głosił Chrystusa w Sabaudii – okręgu dzisiejszej Szwajcarii. Nawrócił setki Kalwinów. Miał szczególną metodę dotarcia do ludzi z orędziem chrześcijańskim po pierwsze dlatego, że miał łatwość komunikowania. Po drugie zostawiał na murach w różnych miejscach publicznych, dobrze widocznych, takie małe karteczki z zapisanym przesłaniem Ewangelii. Niektórzy mówią, że to był początek tego, co dzisiaj nazywamy tweetami. Święty Franciszek Salezy znany jest również ze swojej duchowości ascetyki chrześcijańskiej. Zostawił po sobie wspaniałe dzieła, m.in. „Filotea”, w którym wskazuje na poszczególne etapy życia chrześcijańskiego, życia duchowego.

Święty Franciszek został patronem dziennikarzy pomimo tego, że nie żył on w epoce mediów.

Przypomnijmy, że Mszę św. w intencji dziennikarzy i świata mediów odprawił w minioną sobotę 19 stycznia w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

KF