Od soboty Jasna Góra ponownie otwarta dla pielgrzymów

Jasna Góra fot. Radio Fiat

Od 30 maja wchodzą w życie kolejne łagodzenia obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Nie będą już obowiązywać limity wiernych, którzy mogą w tym samym czasie przebywać w świątyniach. Co za tym idzie, również Jasna Góra nie będzie musiała ograniczać liczby odwiedzających. Nadal jednak będą obowiązywać środki bezpieczeństwa, czyli zakrywanie ust i nosa oraz utrzymywanie odpowiednich odstępów.

– Bardzo się cieszymy, że znów wszyscy mogą przybywać do Matki Boskiej Jasnogórskiej bez limitów i oczekiwania w długich kolejkach. Bramy kościołów otwierają się szeroko, ale nie zapominamy o tym żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa czyli maseczek i odstępów. Jedyne co nas teraz może ograniczyć, to pojemność Kaplicy i Bazyliki – mówił o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry.

Łagodzenie obostrzeń po pandemii koronawirusa oficjalnie rozpoczęło się 20 kwietnia. Mechanizm odmrażania polega na tym, że po tygodniu od wprowadzenia poprzedniego etapu rząd ocenia i jeśli sytuacja idzie w dobrym kierunku, to po następnym tygodniu wchodzi w życie kolejny etap. III etap znoszenia ograniczeń rozpoczął się 18 maja.