Odpust ku czci Matki Bożej Leśniowskiej

lesniow1

Dzisiaj (2 lipca) Uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Leśniowskiej. Sumie odpustowej o godz. 11.00 w Sanktuarium Leśniowskim przewodniczył będzie i Słowo Boże wygłosi Jego Ekscelencja Ksiądz Abp Senior Stanisław Nowak, w niedzielę 6 lipca w drugim dniu obchodów odpustu Uroczystej Celebrze o godz. 11.00 będzie przewodniczył i skieruje do nas Słowo Boże O. Izydor Matuszewski były Generał Zakonu Paulinów.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, jest częścią zespołu klasztornego Ojców Paulinów, położonego w Leśniowie – przedmieściu Żarek. Zespół klasztorny położony jest w parku koło źródła „Leśniówki”. Składa się z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP, klasztoru, dzwonnicy, domu pielgrzyma. Jednonawowy kościół, z węższym, półkolistym prezbiterium był wielokrotnie przebudowywany. Najstarsza część, z 1559r. ma charakter gotycko-renesansowy. W 1762r. dobudowano murowaną kruchtę, a w 1791r. przedłużono nawę. W 1798r. wybudowano wieżyczkę na sygnaturkę.
Po północnej stronie Sanktuarium znajduje się późnobarokowy klasztor, składający się z czterech skrzydeł z kwadratowym wirydarzem w środku. W latach 1963-67 przeprowadzono gruntowną modernizację kościoła, a ostatni zaś remont ukończono w 1988r. Wtedy też wykonano nową polichromię. W latach 1984-1986 ustawiono w parku 15 kapliczek różańcowych. W 1994r. wybudowano wolnostojącą dzwonnicę, a w ramach przygotowań i obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa, zbudowano ołtarz polowy, odrestaurowano bramę wejściową, a na miejscu cudownego „źródełka” wybudowano nową kaplicę .
Późnobarokowy główny ołtarz oraz ołtarze boczne pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Ołtarz główny, z cudowną figurką MB Leśniowskiej, pochodzący z XIV wieku, był przebudowany w 1856r. i odnowiony w 1956r. Późnorokokowe stalle, balustrady oraz konfesjonały są z 1782 roku.