Ojciec Europy – dzień Św. Benedykta

Fot. eKAI.pl

Św. Benedykt to główny patron Europy. Dzisiaj (11 lipca) obchodzimy jego święto, które zostało ustanowione w XX wieku. Św. Benedykt był człowiekiem pracowitym, któremu Kościół katolicki wiele zawdzięcza. Abp senior Stanisław Nowak mówi o tym, jakie znaczenie ma patron dzisiejszej Europy:

Św. Benedykt był mi bliski. Któż nie zna jego mądrości życia: „módl się i pracuj”. Benedykt jest wielki przez swą regułę, przez przybliżenie się do kultury europejskiej. Dlatego też papież Paweł IV ogłosił Benedykta patronem Europy. Jego następca Jan Paweł II dodał tych patronów więcej, ale pierwszym był właśnie Benedykt. Wpłynął on na Europę, bo klasztorów benedyktyńskich było ogromnie dużo.

Św. Benedykt urodził się ok 480 roku w Nursji we Włoszech. W późniejszym okresie życia założył klasztor na Monte Cassino. Od jego imienia pochodzi nazwa zakonu benedyktynów, którzy do dzisiaj żyją według dawno ustanowionych przez założyciela reguł:

Benedyktyni uczyli nie tylko religii i pacierza, ale też pracy. Są oni bardzo zasłużeni na polu kultury. Klasztory benedyktyńskie były bogate i wielkie. Zdarzało się czasem, że do takiego klasztoru należało pięciuset mnichów. Modlili się i pracowali na ziemi. Każdy odegrał tam wielką rolę w duchowości, w kulturze duchowej i materialnej.– apb senior Stanisław Nowak.

Św. Benedykt patronem Europy został ogłoszony podczas soboru watykańskiego w 1964 roku. Jego święto zostało ustanowione na 11 lipca na pamiątkę przeniesienia relikwii z Monte Cassino do opactwa Fleury. Znaczenie św. Benedykta w życiu Kościoła podkreśla fakt, że zakony działające na jego regułach wyniosły na ołtarze ponad 5 tys. świętych i błogosławionych.

WB