Ojcze Janie kochamy Cię! Częstochowa pożegnała ojca Lednicy

web!o. Jan Góra – każdy poda to jedno konkretne skojarzenie: Lednica. Ojciec Jan, dominikanin, duszpasterz akademicki od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich zapisał się na kartach historii Kościoła jako przyjaciel młodych. Swoją śmiercią 21 grudnia 2015 zasmucił wielu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro, 30 grudnia 2015 w Poznaniu i na Polach Lednickich, ale w Częstochowie pożegnano go dzień wcześniej.

29 grudnia w Dolinie Miłosierdzia o godz. 20 rozpoczęło się wieczorne czuwanie modlitewne w duchu lednickim. Jego uczestnicy przeszli przez Bramę Miłosierdzia, a następnie modlili się przy śpiewach lednickich. Nie zabrakło pieśni, którymi ojciec Jan wraz z zespołem Siewcy Lednicy zapalał młodych dla Boga. Uczestnicy czuwania mogli odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne, otrzymali akty oddania Panu Jezusowi, Królowi Miłosierdzia i odśpiewali wspólnie w intencji o. Góry koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Podczas czuwania, które animowała młodzież wraz z ks. Andrzejem Partiką. Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie podkreślał jak ważny jest ten czas pamięci. Gdy ktoś z naszych bliskich rusza w daleką drogę, to trzeba jeszcze na chwilę usiąść przy stole, aby jeszcze z tą osobą pobyć. To nasze czuwanie ma dziś wydźwięk takiej właśnie tradycji, by jeszcze na chwilę zasiąść z tym, który dla wielu z nas był osobą istotną w życiu, przewodnikiem, ojcem. 

Chwilę po godz. 21 rozpoczęła się Eucharystia. Wśród uczestniczących w Eucharystii nie brakowało młodzieży zrzeszonej w częstochowskich ruchach, bractwach i stowarzyszeniach kościelnych. Kamila podzieliła się tym czym dla niej był udział w spotkaniach na Polach Lednickich i postać o. Góry: Przyszłam tutaj dzisiaj, aby uczcić pamięć o. Jana. Dla wielu był znany z telewizji, internetu czy radia. Ja poznałam go na Lednicy, w której uczestniczę już od 2012 roku. Najbardziej zapamiętam słowa o. Góry, które za każdym razem do nas kierował: Kocham Was. Myślę, że tak zostanie. 

Po Mszy św. wyemitowano materiał filmowy, który zrealizowało studio telewizyjne Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w którym to filmie o. Jan Góra wspomina swoją przyjaźń ze św. Janem Pawłem II. Jednak to nie film, a postać dominikanina zachęciła do udziału w spotkaniu. Mówi Grzegorz Nienartowicz: Nigdy ojca Jana nie spotkałem, ale sprowadza mnie tu duch modlitwy. Ta posługa, która ojciec Lednicy pełnił wśród młodych, to ta modlitwa, uwielbienie, dziękczynienie, tańce. Warto docenić tę posługę i uwielbić Boga w świadectwie wiary o. Góry.

O. Jan Góra przeżył 67 lat, w tym 49 w zgromadzeniu. Był autorem słów do hymnu Światowych Dni Młodzieży z Częstochowy z roku 1991 Abba Ojcze.