Otwarcie Domu Samotnej Matki „Oaza”

Dziś (28 kwietnia) przy ul. Staszica 5 w Częstochowie otwarto Dom Samotnej Matki, który będzie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Inicjatywa otwarcia placówki zrodziła się w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, bowiem liczba samotnych matek, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej wciąż jest znaczna. Dom „Oaza” został przekształcony z dawnych biur, w których pracowała częstochowska Caritas – wyjaśnia ks. Marek Bator, dyrektor Caritasu w Częstochowie.

Dom ma służyć matkom i ich dzieciom nie tylko od strony lokalowej, ale także duchowo. – To w nim mieszkanki Oazy mogą przystępować do sakramentów świętych czy podejmować rozmowy na ważne tematy – wylicza ks. Paweł Dzierzkowski, wicedyrektor częstochowskiej Caritas.

Uroczystego poświęcenia budynku i otwarcia poszczególnych pomieszczeń dokonał abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, który osobiście zaangażował się w rozbudowę domu. – Wyrażam radość i wdzięczność wobec wszystkich, którzy nie tylko troszczą się o pełne rodziny, ale też o te rozbite. Wiele osób poświęca się dla tej sprawy i z tego powodu niezwykle się cieszę. To nowa nadzieja, że można przez konkretną pomoc odmienić życie – zaznaczał hierarcha.

Na co dzień nad tym, żeby mieszkanki domu czuły się dobrze, czuwa kierownik budynku Monika Borkowska-Duszniak. W czasie uroczystości zarówno ona jak i licznie zgromadzeni zaproszeni goście, nie kryli wzruszenia. Otwarcie Domu Samotnej Matki „Oaza” jest działaniem realizującym założenia ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, której zadaniem jest ochrona życia.