Pielgrzymka rodzin i małżeństw na Jasnej Górze

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę fot. Radio Fiat

36. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin trała na Jasnej Górze w weekend od 26 do 27 września. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego – „Największym skarbem jest rodzina”.

Głównym punktem wydarzenia była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Słowa powitania skierował do wiernych o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry:

-Niech to pielgrzymowanie i obecność u Tronu Jasnogórskiej Pani umocni was w dawaniu świadectwa, jak według zamysłu Bożego ma wyglądać małżeństwo i rodzina. Bądźcie świadkami Bożego małżeństwa i rodziny pośród tego świata.

Na początku Eucharystii abp Kamiński mówił:

-Przychodzimy tutaj pod zaszczytnym hasłem, bo rozważać będziemy, jak wielkim darem jest powołanie małżeńskie i powołanie do bycia rodzicem. Tak mawiał kardynał Wyszyński. My jesteśmy tutaj przedstawicielami ogromnej rzeszy tych, którzy zostali takim powołaniem obdarzeni. A zatem sprawa, dla której się tutaj zbieramy, ale także łączymy się z całą naszą ojczyzną i z naszymi rodakami poza granicami, jest rzeczywiście wielkiej wagi.

W czasie Eucharystii odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i ślubowanie nowych, diecezjalnych doradców życia rodzinnego. Złożono także Akt Zawierzenia rodzin i małżeństw Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na zakończeni Eucharystii głos zabrał bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny:

-‘Największym skarbem jest rodzina’. Te słowa to nie tylko zachęta do refleksji, ale przede wszystkim te słowa mamy zabrać do swojego serca i te słowa mają pomagać przemieniać nasze małżeństwa, rodziny, parafie i naszą Ojczyznę. Kard. Wyszyński mówił wyraźnie, że rodzina powinna być Bogiem silna i jest silna wtedy, kiedy ma Boga w sobie, ale kiedy jest rodzina silna, silny jest naród i silna jest Ojczyzna i silny jest Kościół.

W program pielgrzymki wpisało się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach oraz Apel Jasnogórski.

JS